דן חלוץ, יו"ר האגיוד
דן חלוץ, יו"ר האגיודשלומי כהן

יו"ר איגוד השופטים, ראובן וירובניק, פרסם אתמול (ד') מכתב בו הוא קורא למאמני הקבוצות בליגת העל, שלא למלא את המשובים של מנהלת הליגה על השופטים.

במנהלת הליגה לא שותקים, והיום הם מפרסמים תגובה על דבריו של וירובניק.    

וירובניק טען במכתבו כי מנהלת ליגת ווינר בכדורסל מתערבת בשיפוט המשחקים. ההתערבות לטענתו, נובעת מכך שמנהלת הליגה מזמינה את מאמני הקבוצות למלא סקר שהינו משוב על ביצוע תפקידו של השופט במשחקים.

וירובניק אמר כי "אין לאיש במנהלת את הידע והניסיון לעסוק בשיפוט", העיסוק לטענתו חייב להיות בידי אנשי מקצוע המוסמכים לכך, קרי – איגוד השופטים בלבד, "רק כך יכול הענף להצליח".

כמענה לצרכי המאמנים והקבוצות, מציע וירובניק מספר שיתופי פעולה בין האיגוד לבין הקבוצות, ביניהם: הפצה מרוכזת של לקחי השיפוט והנחיות מקצועיות שמטרתן ליישר קו וליצור תיאום ציפיות מוצלח והדדי בין השופטים, המאמנים והשחקנים.

בנוסף מציע וירובניק מפגשים מקצועיים ומשותפים, ודו שיח רצוף ומתמשך. לדעת וירובניק, אין למנהלת הליגה היכולת לשנות דבר אצל השופטים ולכן השתתפות בסקר על השופטים לא תתרום לשינוי.

היום כאמור, מנהלת הליגה מוציאה הודעת תגובה כנגד וירובניק "חשוב להדגיש כי אין לנו כוונה להתערב בענייני שיפוט, אנחנו מברכים על הפתיחות החדשה, השקיפות והדו שיח שיוצאת מתוך האיגוד, ועל תכנוניהם לבצע שיתופי פעולה עתידיים בין השופטים למאמנים".

במנהלת אומרים כי כבר זמן מה ישנן ביקורות כנגד רמת השופטים במשחקים, וגם הם שואפים "שרמת השיפוט תתקדם". לפני כחודשיים נפגשו אנשי המנהלת עם יו"ר איגוד השופטים בנוכחותו של יו"ר איגוד הכדורסל, דן חלוץ, ובפגישה זו גובש נוהל טיפול בתלונות על טעויות שיפוט, נוהל שעוד לא מומש לדבריהם.

באשר למילוי המשובים, אומרים במנהלת כי דבר זה נוהג גם במפעל האירופי הבכיר, היורוליג, וכי מטרת המשובים אינה לבדוק את מקצועיותו של השופט אלא  את ההתנהלות הבין אישית של השופט, צורך שעלה מתוך השטח ועל ידי המאמנים.

במנהלת גם תוקפים את וירובניק ישירות, ואומרים כי "פנייתו של יו"ר איגוד השופטים ישירות למאמני הליגה היא חציית קו אדום". עם זאת, במנהלת מסיימים בהזמנה לדיאלוג בניהם לבין איגוד השופטים, ואומרים גם כי ישמחו להיות שותפים לכל יוזמה של האיגוד.