בנט ולבני בוחנים: ביטול משרת הנשיא

ביום ראשון האחרון נפגשו השניים בדרך ללשכת ראש הממשלה. "מה את חושבת על יוזמה לביטול מוסד נשיא המדינה", שאל בנט. לבני לא פוסלת.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ל' בשבט תשע"ד

בנט ולבני בוחנים: ביטול משרת הנשיא-ערוץ 7
בנט ולבני
צילום: פלאש 90

יבוטל מוסד הנשיאות? שרת המשפטים ציפי לבני ושר הכלכלה נפתלי בנט, בוחנים אפשרות לבטל את משרד נשיא המדינה. כך דווח הבוקר ב'מעריב'.

ביום ראשון האחרון נפגשו השניים ל''שיחת מסדרון'' בדרך ללשכת ראש הממשלה. "מה את חושבת על יוזמה לביטול מוסד נשיא המדינה", שאל בנט את לבני.

על פי הדיווח, לבני חייכה ואמרה כי אחריו היוזמה המשותפת שלהם לצמצום מספר הרבנים הראשיים, השלב הבא יהיה לצמצמם את מספר הנשיאים מאחד לאפס. "בשביל מה צריך את המוסד הזה?", שאל בנט, ולבני השיבה כי בכוונתה לבחון את היוזמה.

בסביבתו של יו"ר הבית היהודי אומרים כי הוא עדיין לא למד את הנושא עד הסוף ואת משמעויותיו של תפקיד הנשיא, כמו האם הוא מוריד עומס מראש הממשלה. "אני מתכוון ללמוד את זה", אמר בנט למקורביו.

בסביבת לבני הסבירו כי "היא צריכה קודם לחשוב האם היא מחליטה לקדם את זה, ואז היא גם תרצה להתייעץ עם גורמים מקצועיים ופוליטיים. צריך גם לבדוק האם זה ריאלי להעביר חוק בסדר גודל כזה עוד לפני הבחירות הקרובות לנשיאות. אולי ניתן לעשות זאת רק אחריהן. הרי מדובר ברעידת אדמה אם דבר כזה הופך למהלך אמיתי".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו מתלבט בשאלה האם לבטל את הנשיאות בישראל. "בשנה האחרונה העלו את הרעיון בפניו לא מעט גורמים בכירים", הודו בסביבתו. "הוא בהחלט אינו פוסל את הרעיון. יכול להיות שאחרי הקדנציה של שמעון פרס באמת הגיע הזמן לפעול לביטול מוסד הנשיאות".

מלשכת שרת המשפטים נמסר: "אכן בנט העלה את הנושא בפני לבני בשיחת מסדרון, אך היא עדיין לא הספיקה לבחון אותו".