ברוקלין: ערעור חדש בפרשת רובשקין

בבסיס הערעור נטען כי השופטת רייד שחרצה את דינו של האסיר החרדי היתה צריכה לפסול את עצמה מההרכב המשפטי.

חיים לב - ערוץ 7 , ב' באדר תשע"ד

בתי משפט
בתי משפט
Thinkstock

צוות ההגנה בפרשיית רובשקין הגיש ביום חמישי האחרון לבית המשפט הפדרלי בניו יורק ערעור חדש המבוסס על כך כי היו פגמים חמורים בהליך השיפוטי, ובעיקר, על כך שהשופטת רייד שחרצה את דינו, היתה צריכה לפסול את עצמה מהרכב המשפטי, לאחר שהיתה שותפה במשרד עו"ד שטיפל בתביעה נגדו.

בעבר הוגש ערעור שכזה לאחר שמסמכים גילו שהשופטת במשפט רובשקין היתה צריכה לפסול את עצמה מבחינה משפטית.

פרקליטי רובשקין הגישו בקשה בבית משפט המחוזי של המחוז הצפוני של איווה, בו הם מבקשים משפט חוזר. אולם לאחר כשלושה חודשים, השופטת רייד עצמה פסקה כי לאחר "שמיעת הצדדים" החליטה שלא לפסול את עצמה ולא לאפשר משפט חוזר.

לאחר חודשים ספורים, הגישו עורכי דינו של רובשקין ערעור ארוך ומנומק לבית משפט על פסיקתה של השופטת. אולם בית משפט פדרלי לערעורים דחה את הבקשה לפסול את משפטו הקודם ולהתחיל במשפט חדש, היות ונתון זה שייך לתהליך המשפט ולא לעובדות המשפטיות עצמן, דבר שמצריך ערעור נוסף, ואינו קשור למשפט עצמו.

כאמור, ביום חמישי האחרון הוגש הערעור המדובר, כשלבקשת הערעור צורפה חוות דעת משפטית מקצועית של למעלה מ־ 80 משפטנים בכירים שטוענים בתוקף כי השופטת היתה חייבת לפסול את עצמה מלדון בתיק, ומכיון שלא נענתה לכך, למרות הבקשות החזרות ונשנות של עורכי הדין, הרי שאין מנוס מלערוך משפט חוזר.

בנוסף לכך צוינה בתביעה שורה נוספת של פגמים שהיו במהלך המשפט, וביניהם על הקשר ושיתוף הפעולה המפוקפק שהיה בין השופטת לתביעה, כשחרצו את גזר דינו עוד טרם הפסיקה הרשמית.

בעיתון החסידי 'המבשר' צוטט געצי רובשקין בנו של האסיר שלום מרדכי, כאומר כי הערעור המתגבש עתה הוא כאמור על זכויות משפטיות שנטלו ממנו, דהיינו ליקויים חמורים במשפט עצמו, ולא על העובדות בהן נאשם, ולכן יש תקוה חדשה. ובני המשפחה מבקשים מכלל ישראל להתפלל עבור ר' שלום מרדכי בן רבקה שיצא בקרוב מאפלה לאורה".

יצוין כי בקרב העסקנים יש אופטימיות זהירה, לאחר שבית המשפט החליט לדון בערעור זה למרות התנגדות נחרצת של התביעה.