כיפה
כיפה צילום: פלאש 90

אם נרצה, נוכל למצוא הבדלים רבים בין נוער דתי לנוער חילוני, אבל ביחידת הנוער העירונית של קרית מוצקין, מצליחים להתעלם מההבדלים ולמצוא את החיבור בין בני הנוער שמגיעים מרקעים שונים, ולאחד את כולם ביחד בפעילויות לשימור הזהות היהודית בקרב הנוער.

"במסגרת פרויקט 'זהות יהודית' לנוער, אנחנו עורכים עשרות אירועים משותפים סביב מעגל השנה ל-400 בני נוער דתיים וחילונים מקרית מוצקין", מספרת שירלי למפל, מנהלת יחידת הנוער.

"בפורים ערכנו קריאת מגילה משותפת, הרקדה לשמחת בית השואבה, סתם כך קבלת שבת עם תפילת קרליבך וסעודת שבת משותפת, גם 'קפה דילמה' לקראת אחד החגים. הפעילויות האלו החלו בהיקף מצומצם לפני שבע שנים, לאחר שנכנסתי לעבודה ביחידה וראיתי שיש חוסר מודעות לזהות היהודית. בהתחלה, היו הרבה התנגדויות וחששות מכל הצדדים אבל היום נוצר מצב בו בני הנוער מחכים לפעילויות האלו וזה תורם הרבה לקירוב לבבות. יש שיתוף פעולה יוצא דופן בין כל תנועות הנוער, בני עקיבא, הצופים, מחנות העולים עזרא, מד"צים, מש"צים וגם שיתוף פעולה עם אולפנת סגולה וישיבת "פרחי אהרון" בקריית מוצקין.

רק לפני שבועיים עשינו סדר ט"ו בשבט, עקב ריבוי הנרשמים וחוסר מקום במתנ"ס העברנו את הפעילות לאולפנה עצמה והגיעו למקום למעלה מ-300 בני נוער שתיים וחילונים שנהנו מפעילויות, חידונים בנושא ארץ ישראל, שוחחו אחד עם השני ורקדו בליווי של להקה של הישיבה, שנתנו הופעה מדהימה".

איך מצליחים לגשר על הפערים?

"הרבה סבלנות וסובלנות, שכותבים פעילות יושבים יחד עם רכזי כל תנועות וארגוני הנוער ועם מועצת הנוער שהיא מדגם מייצג של כל הנוער בעיר, מתחשבים בכולם ולא מחפפים בפרטים הקטנים. למשל כשעשינו שבת משותפת העבירו את הנוער החילוני הדרכה, שיבינו שלא מדברים בטלפון בפרהסיה, ומכבדים את כולם גם אם לא מסכימים אחד עם השני".

מלבד האירועים המשותפים מתקיימים גם עשרות התנדבויות ביחד, כמו יריד למשפחות נזקקות שיערך בפורים בשיתוף עם לשכת הרווחה. ולאחרונה גם התחילו לקיים אירועים משותפים לקהילה עם הגרעין התורני שבעיר. "אנחנו מקבלים תגובות מדהימות על העשייה", אומרת למפל.

"נוצרים הרבה מאוד קשרים בין הנוער הדתי לחילוני, ההורים והמחנכים מאוד בעד הפעילויות המשותפות, ברגע שהם הבינו את הערכיות והתרומה. זה מרגש לשמוע את בני הנוער בסיום פרויקט מספרים על חוויה משמעותית, ושזה ניפץ להם הרבה סטיגמות. יש לנו באמת נוער מקסים ומיוחד".