מייסד איגוד הישיבות הקטנות הלאומיות, הרב יצחק נריה, היה בין הנואמים אתמול (שני) בכנס ירושלים שם דיבר בשבח תופעת התחזקות התלמידים הצעירים בלימוד תורה, לכתחילה ובעמל רב.

התופעה בה תלמידי תיכון בני הציבור הדתי לאומי, מבקשים ללמוד בישיבות קטנות מתרחבת ועד כה הוקמו ופועלות כבר 5 ישיבות במתוכנת זאת.

"סבא זצ"ל הכיל את גווני הציבור כולם", סיפר הרב יצחק נריה הנכד, "הגיעה העת לתת את הדעת ולחבק גם את הגוון הייחודי של תלמידי ישיבות קטנות, המרוכזים בלימוד רציני ומשמעותי תוך שמחת נעורים בריאה"  

נריה שולל את הטענה שמגמת ההתחזקות בלימוד התורה, נובעת מ'התחרדות', להפך- "מדובר בחתירה למשמעות ציונית, מתוך תורה ומתוך אחריות לבניין הארץ". הוא גילה כי באחת הישיבות הקטנות המקיימת לימודים לבגרות, במהלך שנה אחת בלבד, אחוז העוברים את הבגרות בהצלחה עומד על 100%, מספר שאינו שכיח במערכת התיכונית בארץ. דבריו התקבלו בחמימות על ידי הקהל שהגיב במחיאות כפים. 

ד"ר אברהם ליפשיץ, ראש החמ"ד שהיה בין הנואמים בדיון, אמר כי גם הוא רואה בתלמידי הישיבות הקטנות - 'איבר מגופו של החמ"ד..., אך יצא כנגד האמירה ש'רק מהישיבות הקטנות ייצאו גדולי התורה הבאים...

בתוך כך, בשבוע שעבר התקיים דיון בפורום ראשי ישיבות קטנות לאומיות, בשאלה האם להקים ישיבות נוספות באותה מתכונת חינוכית תורנית. קבוצת הרבנים העומדת בראשות ישיבות קטנות לאומיות, קיימה את המפגש לאור פניות ההורים והתלמידים בעת האחרונה, המבקשים לפתוח מוסדות נוספים ברוח מסגרת לימודים חליפית זו.

במפגש שהתקיים בבית מדרשו של הרב נחום נריה, ראש ישיבת 'תורה בציון' ונשיא איגוד ישיבות קטנות לאומיות, דיווחו הרבנים על התפתחותן המופלאה והמהירה של הישיבות הקיימות וכן בתופעה עצמה שמתגברת באופן עקבי. תלמידי הישיבות הקטנות הלאומיות, שמים את הלימוד בראש מעייניהם, עמלים בתורה, נהנים מהלימוד וסוחפים עמם בלימודם, את אווירת המתיקות של התורה.

כמו"כ, החליטו הרבנים על מועד כינוס השנתי השני – במהלך חודש אדר ב' הבעל"ט. בכינוס הראשון שהתקיים בשנה שעברה, השתתפו כשלוש מאות בני נוער, שהפכו את האירוע ליום עיון ערכי וססגוני במיוחד, שהותיר את רישומו על משתתפיו בחודשים שאחרי.

"מפגש ראשי הישיבות, הכינוס המתוכנן והוצאת חוברת תורנית ששופכת אור על המיזם והעוצמה התורנית שבו", אומר יו"ר איגוד ישיבות קטנות לאומיות - הרב אהרון אגל טל, "הם חלק ממהלך כולל המנסה לקדם את החינוך התורני, של הציבור הדתי לאומי, אל קומה נוספת ומשמעותית יותר".