האם הממשלה מכשילה חקיקה?

בדיקה של הלשכה המשפטית בכנסת מעלה כי הממשלה הפרה את חובתה להתקין תקנות בכ-50 חוקים, "תפקידה של הכנסת הוא לא רק לחוקק".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' באדר תשע"ד

"תפקידה של הכנסת הוא לא רק לחוקק, אלא גם לפקח על הממשלה שאכן תוציא את החקיקה אל הפועל", כך אמר הבוקר יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין בתדרוך עיתונאים בו הוצגו נתוני בדיקה שערכה הלשכה המשפטית של הכנסת בעניין מילוי הוראות החוק לגבי החובה להתקין תקנות.

על פי הנתונים, מתוך כ-150 חוקים שנבדקו - כשלה הממשלה בהתקנת התקנות המתחייבות מהם בכ-50 מקרים.

לגבי כמות גדולה נוספת של חוקים, כ 50 נוספים, שליש מהחוקים שנבדקו, הותקנו תקנות אך באיחור ניכר, לעיתים איחור של מספר שנים מהמועד שנקבע בחוק להתקנת התקנות.

יו"ר הכנסת אדלשטיין שלח הבוקר מכתב בעניין זה לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו הוא מבקש מראש הממשלה להנחות את השרים הנוגעים בדבר להשלים בהקדם את התקנת התקנות. "מדובר בתופעה רחבה ובעייתית שמשמעותה בפועל, לעיתים, סיכול החקיקה. התופעה אינה לכבודן של הממשלה והכנסת ולא ניתן להשלים עמה", כותב יו"ר הכנסת.

בדיקת הלשכה המשפטית בראשות היועמ"ש לכנסת איל ינון, נעשתה לאור טענות של חברי כנסת כי הממשלה מפרה את חובתה להתקין תקנות הנדרשות לצורך ביצוע ויישום חקיקה המתקבלת בכנסת.

במסגרת הבדיקה נמצא כי ישנם כ-150 חוקים שבהם נקבעה מפורשות החובה להתקין תקנות ראשונות עד לתאריך מסוים. הבדיקה העלתה כי בכשליש מהם הממשלה הפרה חובה זו ולא התקינה את התקנות הנדרשות, וכי בשליש נוסף התקנת התקנות נעשתה באיחור ניכר של חודשים ואף שנים מהמועד שנקבע בחוק.

בנוסף לאותם כ-150 חוקים שלגביהם נקבע המועד להתקנת תקנות במפורש בחוק, קיימים חוקים רבים נוספים שבהם נקבעה החובה להתקין תקנות, אולם הדבר לא הוגבל בזמן על ידי המחוקק, והבדיקה שנעשתה לא כללה חוקים אלה.