הוועדה לזכויות הילד בראשותו של ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) ממלא-מקום יו"ר הוועדה, דנה היום (שלישי) בצורך בקביעת מדיניות לאומית להעצמה והדרכת הורים.

מרגי קרא לרשויות המקומיות להקים מרכזים להורים דוגמת אשדוד וראשון לציון כהשקעה לטווח ארוך, והוועדה תפנה למפעל הפיס בבקשה להקצות תקציבים להקמת מרכזים להורים. כמו כן, הוועדה קראה לגופים מסחריים ומעסיקים, לארגן סדנאות להורים במסגרת התוכניות לרווחת העובדים, ותבחן קידום חקיקה בנושא.

רינה כהן, מייסדת ויו"ר המועצה להורות בישראל, אמרה כי "הורות בישראל היא במידה רבה הורות בסיכון. הסיכון נובע מהפער בין גודל האחריות ההורית לבין מיעוט המשאבים העומדים לרשותם להעצמה ולתמיכה בתפקודם ההורי". לדברי כהן, על המדינה בכלל ועל הוועדה לזכויות הילד בפרט לקיים את המלצותיה של השופטת בדימוס סביונה רוטלוי, בצורך לתת להורים תמיכה והדרכה.

עדה לפצטיגר, מנהלת מרכז להורות באשדוד הציגה בפני הוועדה את יוזמת ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי, בהקמת מרכז להורות משמעותית בעיר. לדבריה המרכז מהווה בית למשפחות בפעילות מגוונת, הרצאות והנחיות הורים במימון העירייה וזאת מתוך הבנה כי השקעה בהורים היא רווח לחברה כולה. עוד אמרה כי העיריה אשדוד תציע לכל יולדת, 3 מפגשים עם מנחת הורים.

ד"ר תמר ארז, מהאגודה הישראלית למען הילד בגיל הרך הוסיפה כי "קיים חוסר אדיר ביידע ובהדרכת הורים בתחילת ההורות. מחקרים רבים מוכחים כי הזנחה וחוסר טיפול נאות בתינוק יכול להביא לפגיעה בהתפתחות המוח ולכן על החברה להבין את חשיבות ההשקעה בגיל הרך".

בטי ריטבו, מנהלת תחום הורים ומשפחה במשרד החינוך אמרה בוועדה כי במשרד החינוך מאמינים כי לא תהיה הצלחה בחינוך הילדים ללא הורים משמעותיים, וכי יש לתת להורים את היכולות לנהל תקשורת בריאה עם הילדים. לדבריה, ההוכחה לכך היא כי הרוב המוחלט של הילדים שהשתתפו במחקר על שיעור האלימות כלפי ילדים, ספרו עליה לחבר או להורה - ולא למורה או ליועצת. לשם כך המשרד מגבש השנה תפיסה אחידה של מדיניות חינוכית לעבודה עם ההורים.

חגית יערי משדולת הנשים ענתה כי "כל התוכניות האלה יפות מאוד, אך איך אפשר להיות הורה משמעותי כשעובדים 44 שעות שבועיות עם 15 ימי חופש?".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו