הענקת הפרס הערב
הענקת הפרס הערב מארק ניימן /לע"מ

נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת המשפטים העניקו הערב (רביעי) עיטור למצטיינים במאבק בסחר בבני אדם.

בפתח נאומו אמר הנשיא כי "מדינת ישראל עברה כברת דרך חשובה בעשור האחרון במאבק בסחר בבני אדם: מפעולות חקיקה ואכיפה נרחבות דרך שילובי ידיים מבורכים בין המגזר הממשלתי והמגזר האזרחי. כל העושים במלאכה פועלים בצורה מאומצת ואמיצה. ארגוני המתנדבים הם נקודת אור מחממת לב. פעולה ממשלתית גרידא לא יהיה בה די, ללא חברה ערכית אשר נכונה להילחם על ערכיה. ישראל לא תנוח ולא תשקוט עד למיגור מוחלט של תופעת העבדות המודרנית. בין אם מדובר באזרחי ישראל ובין אם הגֶרִים החיים בקרבנו". הנשיא ברך את הזוכים ואמר: "אתם הזוכים מהווים מופת מעורר כבוד לטוהר המצפון, לגדלות הרוח ולאצילות הנפש. פעולותיכם ניזונות בראש ובראשונה ממצוות לבבכם, וככאלה הן אות ומופת עבור החברה הישראלית כולה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר "אנחנו מהווים אור לגויים, אבל זה רק לאותם גורמים בקהילה הבינלאומית שרוצים לראות את האור, כי יש גם הרבה צביעות. ישראל שנאבקת על זכויות אדם, שעושה הכל כדי לשמור על צלם אנוש במאבק שמופנה כלפינו באכזריות אין קץ, ישראל זו מתוארת כפושעת מלחמה וכמפרה סדרתית של זכויות אדם. בעוד שסביבנו מתרחשים הדברים הנוראים ביותר, הצביעות הזאת פוגעת במאמץ לבער את הרע ולקדם את הטוב. אנחנו לא נרתע, אנחנו נמשיך את פעולתנו להיות אור לגויים, אם רק ירצו לראות את האור".

שרת המשפטים ציפי לבני שהעניקה יחד עם הנשיא וראש הממשלה את האותות, אמרה, "אני גאה במדינת ישראל, אשר נכללה בדוח מחלקת המדינה האמריקאי בשנה שעברה ברשימת המדינות הנאבקות בסחר בבני אדם. תוך עשור הצלחנו לא רק לצאת מהרשימה השחורה , אלא לעבור לקדמת הרשימה של המדינות הנאבקות בתופעה בזויה זו. זה מעיד על רמת המוסר של מדינת ישראל בתחום זה ועל הערכים שלה. אזרחי המדינה יכולים רק להתגאות בעשייה בתחום זה בעשור האחרון".

הזוכים: הגב' זוארץ – על תפקידה כיושבת ראש ועדת המשנה לסחר בנשים בכנסת ה-18. בפעילותה הפרלמנטרית, קידמה אורית זוארץ יוזמות חקיקה הקשורות בטיפול בתופעת הזנות, מתוך תפיסה כי הזנות היא אלימות כלפי נשים וכי אין בחירה אמיתית בזנות. גם לאחר תום כהונתה בכנסת, ממשיכה אורית זוארץ להיות שותפה פעילה במאבק בסחר בבני אדם, ולקדם את הנושא באפיקים שונים, מתוך תחושת שליחות ועם כל הלב.

מנחם וגשל- על היותו שותף לקביעת מדיניות ממשלת ישראל בנוגע למאבק בסחר בבני אדם החל מהימים הראשונים בהם נדרשה הממשלה לנושא. כנציג משרד הרווחה והשירותים החברתיים בכל הפורומים הממשלתיים שעיצבו מדיניות זו, הוא הוביל את תפיסת הפתרון הטיפולי בקורבנות. תרומתו העיקרית של מנחם וגשל הייתה בתכנון ובהקמה של מסגרות חדשניות לטיפול בקורבנות הסחר בבני אדם.

מרפאת לוינסקי אשר מיוצג על ידי ד"ר יעל גור מנהלת המרפאה: מרפאת לוינסקי אשר הוקמה לפני יותר מעשור, של לשכת הבריאות המחוזית תל-אביב היא מרפאה קהילתית לאיתור ולטיפול במחלות מין. בין היתר מפעיל הצוות מרפאה ניידת המסיירת מדי ערב בזירות החשוכות שבהן משוטטים נשים, גברים ובני נוער הלכודים במעגל הזנות, וכן חסרי בית, מכורים לסמים, מהגרים וקורבנות סחר בבני אדם. מרפאת לוינסקי מהווה גם צומת חשוב לזיהוי קורבנות סחר בבני אדם, ולאיתור אוכלוסיות פגיעות העלולות ליפול קורבן לעבירה זו.