"התחושה היא שהגברים שווים יותר ממנו הנשים"

נבחרת הנשים בכדורגל שובתת- המאמן מאיים, ההסתדרות מעודדת, ההתאחדות מתחמקת, ורק שרת הספורט מנסה לגשר.

נרי וייס , ו' באדר תשע"ד

לימור לבנת, מנסה לגשר
לימור לבנת, מנסה לגשר
ניסים לב

נבחרת הנשים של ישראל בכדורגל מדורגת במקום ה55 בעולם, במסגרת קמפיין מוקדמות אליפות העולם הן כבר מחזיקות בשתי ניצחונות מתוך שני משחקים - 100% הצלחה.

אבל בתוך כל ההישגים הללו, מרגישות שחקניות הנבחרת שהן לא חשובות מספיק למדינה.

"יש תחושה שאנחנו עצם בגרון ההתאחדות", אמרו השבוע השחקניות בעילום שם. לטענתן, במסגרת העסקתן ע"י ההתאחדות לכדורגל הן לא מקבלות שכר הוגן ואף מפסידות כסף רב.

לפני כשבועיים, נזכיר, החליטו שחקניות הנבחרת להכריז על שביתה - הן לא יופיעו למשחקן נגד נבחרת הנשים של שוויץ, הנמצאת במקום הראשון בביתה. הסיבה: תנאי העסקתן הירודים אל מול תנאי העסקתם של נבחרת הגברים בכדורגל.

ממספר עדויות של שחקניות הנבחרת עולה כי ישנם ליקויים חמורים ביותר בכל הקשור לשכר, החזרי נסיעות, ביגוד מתאים ואפילו מקומות לינה ואימון לנבחרת הלאומית של הנשים.

על פי דברי השחקניות, באימון הנבחרת האחרון, בשבוע שעבר, מאיר נחמיאס מאמן הנבחרת הודיעה להן כי שחקנית שלא תחזור בה מאיום השביתה, תודח. איום זה גרם להסתדרות השחקניות להודיע לנחמיאס כי אם לא יחזור בו, הן יגישו נגדו תביעה, אשר הפיצוי הכספי לצידה עומד על חמישה מיליון שקלים.

לשחקניות אמרו בהסתדרות שהן יכולות להמשיך בשביתה שלהן עד כמה שיידרש.

נחמיאס, מאמן הנבחרת, מועסק ע"י ההתאחדות, ושם אומרים כי נחמיאס לא איים על אף שחקנית, ובסך הכל רצה לדעת מי מהשחקניות לא תעמוד לרשותו במשחק הקרוב נגד שוויץ. זאת כדי להיערך בהתאם. בנוסף אמרו בהתאחדות כי "יש בהודעת ההסתדרות צד של לשון הרע, אנחנו דורשים התנצלות מיידית והפסקת הפרסומים השיקריים".

היום (ה') יצאה שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, בפניית בקשה לאבי לוזון יו"ר ההתאחדות לכדורגל, שיסדיר את התנאים של שחקניות הכדורגל וישווה אותם אל מול התנאים של הגברים. במכתב ששלחה ללוזון, כתבה שרת התרבות והספורט: "אני מצפה, כי תימנעו מהצבת אולטימטומים ואיומים הדדיים ותראו לנגד עינכם את טובת הספורט והספורטאיות".

תגובת ההתאחדות לדברי השרה היא כי "לא איימו ולא פיטרו אף שחקנית, שכן השחקניות לא מועסקות ע"י ההתאחדות... בשל כך שלא קיבלנו תשובה אם השחקניות מתכוונות לעלות לשחק נגד נבחרת שוויץ, ובשל כך שהתקנון הבינלאומי מחייב את הופעת הנבחרת נגד נבחרת שוויץ, הותאם סגל הנבחרת למצב זה".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il