כנס חרדי בניו יורק: צאו לעבודה!
כנס חרדי בניו יורק: צאו לעבודה! ערוץ 7

לארגון הפעילים יד לאחים, הניצב בחזית ההצלה מהמיסיון ומהתבוללות, הגיעה בימים האחרונים פניה מישראל בן לולו - איש עסקים חרדי שיוזם זה מספר שנים ימי עיון שנועדו להקנות כלים מקצועיים לאנשי עסקים חרדיים בשם "המגזר".

בן לולו סיפר לאנשי הארגון כי הוא עורך יום עיון בירושלים ביום רביעי הקרוב, י"ב אדר א', אך מקנן בו חשש לגבי מקור שיטתם של שניים מהמרצים.

ביד לאחים בדקו היטב את השמות וגילו כי השניים אכן מרצים עפ"י שיטת הסיינטולוגיה הידועה לשמצה וכי מסריהם שאובים ממשנתה ההרסנית של הכת. מתברר כי המרצים הסתירו מהיזם החרדי של יום העיון את משנתם הסיינטולוגית ופרצופם האמיתי.

לא היה די בכך, ומעדויות קשות שהגיעו ליד לאחים העלו כי בעבר נערכה הטפה מסיבית להצטרפות לכת הסיינטולוגיה וקריאה בספריה לאנשים שהשתתפו בהרצאות של אישים אלו.

תחקיר מיוחד שבוצע בשעתו על-ידי המגזין 'טיים' קבע כי הכת, שנוסדה על-ידי סופר המדע הבדיוני האמריקני ל. רון האבארד, במטרה 'לטהר' אנשים מאומללותם, מציגה את עצמה כדת. לפי הכתבה, הכנסייה היא למעשה "מכונת סחיטת כספים עולמית, רווחית עד מאוד, שמטילה אימה על חבריה ומבקריה בסגנון המאפיה".

בשנים האחרונות, מאות מאמינים של הסיינטולוגיה פרשו מהכנסייה וביקרו אותה בפומבי. לא מעטים מהם תבעו את הכת לדין וזכו. ועדת החקירה הממלכתית שהקימה ממשלת אוסטרליה, למשל, קבעה כי הסיינטולוגיה היא "מרקם של כזב, הונאה ופנטזיה. הפרקטיקות שלהם מהוות איום מבחינה רפואית, מוסרית וחברתית. היא גורמת למחלוקת, חשדות וחוסר אמון בין בני משפחה ומערימה קשיים כספיים".

גם בדו"ח המיוחד על כתות בישראל שרוכז בידי סגנית שר החינוך דאז, ח"כ מרים תעסה-גלזר, הוגדרה כת הסיינטולוגיה ככת מסוכנת ביותר.

הנהלת יד לאחים פנתה אל היזם החרדי, הודיעה לו כי מדובר בסיינטולוגיה, העמידה אותו על חומרת הדברים וחשפה בפניו את זהותם האמתית והמפוקפקת.

הפנייה נפלה על אוזניים קשובות. חרף לוח הזמנים הקצר עד קיומו של יום העיון המתוכנן, הסכים היזם להסיר את שמות שני המרצים מיום העיון ולהודיע להם על ביטול ההזמנה – על מנת שלא לתת כל מקום לעבודה זרה ולכת הרסנית ומסוכנת לבוא במגע עם יהודים שומרי תורה ומצוות, שישתתפו ביום העיון המיוחד שיזם.

תחת זאת הספיקה הנהלת חברת "המגזר" למצוא מרצים חילופיים, טובים יותר, שימלאו את מקומם של המרצים הסיינטולוגיים.

ביד לאחים העלו על נס את ערנותה ופעילותה המהירה של "המגזר" וקראו לציבור כולו, תוך מתן דגש למנהלים ועצמאיים, שלא ליפול שבי בידי מלכודות הדבש המיתממות של חבילות ההרצאות שמציעה הסיינטולוגיה שכל אחת מהן אחריתה מי יישורנו.