שלושה וחצי מיליון יהודים
שלושה וחצי מיליון יהודיםפלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס פרופ' סרג'יו דלה-פרגולה מהחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו באוניברסיטה העברית, להצהרת הפרלמנט הספרדי לפיה תוענק לצאצאי מגורשי ספרד אזרחות ספרדית.

פרופ' דלה-פרגולה מציין כי בעקבות גירושם מספרד התפזרו היהודים במאגר ארצות הים התיכון וחלקם נדד לארצות אירופה המרכזית והצפונית ומאוחר יותר רבים מהם הגיעו לאמריקה הדרומית והמרכזית ולמעשה לעולם כולו.

באשר למספרם של צאצאי המגורשים, אומר פרופ' דלה-פרגולה, כי קשה מאוד להעריך וניתן רק לתת אומדנים זהירים מאוד. הוא מזכיר בדבריו כי רבים התנצרו וגם אם ניתן לערוך מחקר בעקבות שמות משפחה כמו 'טולדו' וסמורנו' הרי שהשמות לא השתמרו אצל הנשים שנישאו לבני משפחות אחרות וכמו כן במקומות מסוימים השתבשו השמות.

לדבריו כאשר ניסה לשחזר את התפוצה הספרדית הגיע לאומדן לפיו כשניים וחצי מיליון ישראלים כלולים בהגדרה זו של צאצאי המגורשים. זאת לאחר שהוצאו מהחשבון קהילות שלא היה להן קשר לתפוצה הספרדית כמו תימן ואתיופיה ומנגד "מתקזז" מספרם של המגורשים מצד האם ששמותיהם לא שימרו את מוצאם.

למספר זה של שניים וחצי מיליון איש מוסיף דלה פרגולה כמיליון נוספים בתפוצות המפוזרים ברחבי העולם ורובם נמצא בצפון אמריקה ולאחר מכן בצרפת ואירופה המערבית. מיעוט קטן נמצא באסיה ואפריקה על אף שבעבר היו שם כמה קהילות משמעותיות מאוד לפזורה הספרדית. כך ידועים טורקיה, סוריה וקהילות בצפון אפריקה שקלטו רבים מהמגורשים והתרוקנו לטובת העלייה לארץ ישראל.

"כשבעים אחוז מהזכאים, על פי חשבון גולמי, נמצאים במדינת ישראל ושלושים אחוז בשאר העולם", מעריך דלה-פרגולה.

באשר למניעי ההצהרה הספרדית הוא מוסיף ואומר כי יתכן ומדובר ברצון להפגין נאורות ואולי הדברים קשורים לפוליטיקה או לכלכלה. עם זאת הוא מוסיף ומספר על שיחותיו עם גורמים פוליטיים בכירים שהעלו מחשבה בעייתית, לטעמו, ולפיה היהודים הם אינטליגנטים, עשירים ובעלי השפעה וקשרים עם ארצות הברית ומשום כך טוב להציג גישה נוחה כלפיהם.

דלה-פרגולה מציין את הדברים כבעייתיים וככאלה שאולי בסופו של יום יעניקו ליהודים את האזרחות כאקט חיובי, אך נובעים מגישה שלילית סטריאוטיפית כלפי היהודים, גישה שבמרוצת ההיסטוריה הובילה ללא מעט גילויים אנטישמיים.

באשר לסיכויים שההצהרה הספרדית תיפול על אוזניים קשובות, אומר דלה-פרגולה, כי בהחלט יתכן שיהיו כמה ישראלים שיחפצו בדרכון ספרדי המעניק להם גישה חופשית לאירופה, אך מכאן ועד לתחושה ששלושה וחצי מיליון יהודים יעשו כן הדרך עוד ארוכה.