משה יעלון
משה יעלוןצילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 התבקש עו"ד בצלאל סמוטריץ, איש תנועת 'רגבים', להבהיר את האירוע שנראה כי נשכח במבול האירועים העוברים עלינו, אירוע הרס ביתו של שגיא קייזלר, מנהל ועד מתיישבי השומרון, בשבוע שעבר בקידה שבגוש שילה.

סמוטריץ' קובע כי המבנה המדובר היה ממוקם על אדמות מדינה שתוכננו להסדרה במסגרת ישובי גוש שילה, גוש בעל משמעות אסטרטגית ראשונה במעלה וכולל רצף ישובים בהם קידה, אחיה ואש קודש.

במשך כעשור מתגוררות משפחות במקום ובהיעדר יכולת לבנות באופן מוסדר בנו את הבית על המתווה המתוכנן לעתיד. סמוטריץ' מזכיר כי כאשר מדובר בבדואים הטוענים שהמדינה אינה מאפשרת בנייה חוקית ולכן הם נאלצים לבנות שלא כחוק ארגוני זכויות אדם נזעקים להגן עליהם מידיהן של רשויות האכיפה. לטעמו אותה מידה המתקבלת ביחס לבדואים ולפלשתינים חייבת להתקבל גם כאשר מדובר ביהודים.

בדבריו מדגיש סמוטריץ' כי המבנה שנהרס נבנה על אדמות מדינה המתוכננות לבנייה ללא כל בעייתיות של סקר או דרך כלשהי המתוכננת במקום, אדמות שלדבריו אין כל בעיה לשר הביטחון להסדיר אותן אם רק יחפוץ בכך. כמו כן הבנייה לא נעשתה באופן פרטיזאני וחסר בקרה אלא בהתאם לתכנון המרחבי ארוך הטווח. סמוטריץ' מדגיש כי הדברים ידועים היטב לכל גורמי ההתיישבות ומשרד הביטחון ומשום כך גם כמעט ולא מבוצע הרס באזור זה.

אם כן, מה בכל זאת הוביל להרס? "מה שיודעים הוא שמישהו הוליך שולל את שר הביטחון. אני שומע את זה מכמה מקורות ששמעו את הדברים ממנו. אמרו לו שיש שם שני קראוונים לא מאוכלסים ולא מחוברים לחשמל ולא בית של משפחה שגרה בו. "הייתי שם וראיתי בעיני בתוך ההריסות טיטולים של ילדים ואוכל במקרר", הוא אומר ומוסיף: "עם כל הכבוד לפקידי הרבנות של המנהל שפשפשו במבנה כדי למצוא מזוזות. הבית הזה היה מאוכלס. נקודה".

"בהנחה שאנחנו מאמינים לשר הביטחון שלא ידע שמדובר בבית מאוכלס, מסתבר שמישהו שיקר לו ואמר לו שאכן לא מדובר בבית מאוכלס", אומר סמוטריץ' וכשהוא נשאל אם אכן מדובר במפגן נקמה של המנהל נגד שגיא קייזלר המנהל מאבק הסברתי ארוך שנים נגד המינהל ומשרד הביטחון, הוא אומר כי אכן יש סימני שאלה לא פשוטים העולים מהפרשה ועל שר הביטחון מוטלת האחריות להסיר את העננה המרחפת מעליה.

"לא יתכן שיש אפס אחוזי אכיפה מול בנייה פלשתינית בלתי חוקית מדובר במאות ואלפי מבנים שנבנים באופן שיטתי ומסודר על ידי הרשות הפלשתינית באזור E-1 , לצד הכביש היורד לים המלח, בכל האזור שיורד מבנימין מזרחה ואזור דרום הר חברון ומדבר יהודה. יש אפס מעש של רשויות האכיפה. בארבעת החודשים האחרונים קרוב למאה קראוונים הונחו בסופי שבוע באזור הזה של E-1 ליד מישור אדומים. שום קראוון או ציר של דלת לא נעקר, ואז הגיבורים הגדולים של המנהל האזרחי יראו מה זה ויראו מה זו אכיפת חוק דווקא בבית הזה של שגיא קייזלר, בית שנבנה על אדמות מדינה שלכולם ברור שבסופו של דבר יוסדרו, מציגים מצג שלא מייצג את האמת. כל הקושיות הללו מהוות כר נרחב מאוד לספקולציות כאלה ואחרות".

לדבריו, כמי שרוצה להאמין לשר הביטחון שאכן הוטעה על ידי מישהו מפקידיו במנהל האזרחי, "אי אפשר להשלים עם מציאות שאנשים כאלה נשארים בתפקיד. שר הביטחון צריך לעשות את הבדיקה הזו באופן הכי יסודי שאפשר, למצוא את אותו אדם ואני חושב שאדם כזה צריך לשלם על כך מחיר".