קורא בקוראן. אילוסטרציה
קורא בקוראן. אילוסטרציה צילום: פלאש 90

בספרו החדש, 'למי שייכת הארץ הזאת - עיון מחודש בקוראן' (הוצאת מוסד ביאליק ואוניברסיטת אריאל), מציג המזרחן פרופ' ניסים דנה מובאות מהקוראן וממפרשיו לאורך הדורות ולפיהם מתברר כי גם מקורות האיסלאם מלמדים על שייכותה של ארץ ישראל לעם ישראל.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם פרופ' דנה על הספר והממצאים העולים ממנו, ממצאים שאינם ידועים לא להמון המוסלמי ומסתבר שגם לא למנהיגיו. בראשית הדברים מזכיר דנה כי ראשי העולם המוסלמי כיום, כדוגמת השייח יוסף קרדאווי הנחשב לאישיות הבכירה ביותר בעולם הסוני וקודמו השייח מוחמד טרטאווי, עושים ככל שביכולתם כדי לנתק את הקשר שבין ארץ ישראל לעם היהודי, אך מקורותיהם שלהם מלמדים את ההיפך המוחלט.

לדבריו שמונה פעמים בקוראן קיימת התייחסות לארץ ישראל וברוב המקרים הארץ מוזכרת ככזו המיועדת לעם ישראל. עוד הוא מחדד וקובע כי אין בקוראן ולו אמירה אחת הטוענת שהארץ שייכת לערבים או למוסלמים. "אם יש איזכור לעם שלו שייכת הארץ הרי שזהו עם ישראל".

פרופ' דנה מציין דוגמאות לדבריו ומציג את פרק 7 פסוק 7 בקוראן ובו אומר האל עצמו כי הוריש את הארץ שבירך אותה לעם שחשב את עצמו כחלש ויבוא טובו על בני ישראל. דנה מסביר את המונח 'העם שחשב את עצמו לחלש' לדברי המרגלים 'ונהי בעינינו כחגבים'.

באשר לאפשרות שמא האיסלאם אכן רואה בארץ שייכת לעם ישראל אך אולי משלב מסוים זנח האל את העם והחליפו במוסלמים, אומר פרופ' דנה כי אפשרות כזו הייתה יכולה להיות סבירה אם היה לה מקור כלשהו, אך בכל הקוראן אין ולו אמירה אחת המעידה על כך שהאל חזר בו מדבריו.

עוד הוא מוסיף בהקשר זה מקור מפרק 5 שאותו אמר מוחמד סמוך למותו, כך שאפשרות החזרה בו נשללת מאליה, ובו נאמר כי האל שם בפיו של משה את הקביעה שהארץ שייכת לעם ישראל.

דבריו של פרופ' דנה מקבלים משנה תוקף כאשר הוא מתייחס לדברי מפרשי הקוראן. הוא מזכיר את דבריו של המפרש צוברי, מגדולי פרשני הקוראן, שביקש להתוות את גבולותיה של הארץ המובטחת בפסוקים לעם ישראל ולאחר ארבעה פירושים שונים מביא את פירושו שלו ולפיו הארץ המיועדת לישראל מתפרסת על השטח שבין הפרת ועד גדת הנילוס. לדבריו אלה מוסיף צוברי דברי חיזוק לפיהם גם ההיסטוריונים והחוקרים סבורים כמותו.

דנה מספר כי על הספר החדש עבד במשך עשור שנים יחד עם סטודנטים ערבים שבהכירם את המקורות ואת השפה הערבית היטב לא יכולים היו להתכחש למסקנות המחקר. לדבריו רובם המכריע של המוסלמים אינם מכירים את הכתוב בקוראן ומשום כך הם מחזיקים בעמדותיהם כלפי ארץ ישראל והעם היהודי. הוא עצמו קורא לדרבן את המוסלמים לקרוא את מקורותיהם שלהם ולגבש את עמדתם מתוך לימוד זה, "כשיעשו כך התשובה תהיה ברורה – ארץ ישראל שייכת לעם ישראל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו