מוסקבה: סיום מוצלח לתכנית ה"ישיבה-וויקיישין"

עם סיום מחזור החורף של שנת תשע"ד, מספר משמעותי של סטודנטים נרשם ללימודים בתוכנית ה"ישיבה-וויקיישין" המחוללת מהפכה ברוסיה.

חיים לב - ערוץ 7 , י"א באדר תשע"ד

מוסקבה: סיום מוצלח לתכנית ה"ישיבה-וויקיישין"-ערוץ 7
לומדים ומחוללים שינוי
לשכת הרב הראשי

מזה שלוש שנים תכנית ה'ישיבה-וויקיישין" מחוללת מהפכה של ממש ברוסיה. במסגרת תכנית זו, מגיעים אל ישיבת 'תומכי תמימים' במוסקבה סטודנטים יהודים מרחבי מדינות חבר העמים הלומדים שיעורי יהדות שבועיים אצל רבני הערים והשלוחים בערים השונות של חבר העמים.

על פי מארגני התוכנית, הסטודנטים היהודים מעוניינים לעשות צעד נוסף בחייהם, ולחוות חיי ישיבה מלאים למשך עשרה ימים.

הנהלת קרן החינוך "אור אבנר" והנהלת פרוייקט "סטארס", יחד עם צוות הישיבה בראשותו של ראש הישיבה הרב מנחם מענדל גולדברג, משקיעים מחשבה ותכנון רב כדי להחזיק את שני הקצוות יחד. מחד לתת לסטודנטים לחיות ולחוות 'ישיבה', עם שיעורים בנגלה ובחסידות, לימוד בחברותות, תפילות והתוועדויות, ומאידך שהם יבינו את הנלמד ויחושו 'שייכים' לחומר ולתכנים.

לשם כך צוות העושים במלאכה, בהדרכתו ובהכוונתו של הרב הראשי לרוסיה הרב לאזאר, מגייסים את טובי המרצים בשפה הרוסית, הם מכינים תכניות מיוחדות עבור הסטודנטים, וכן גם מעניקים להם תכניות חברתיות לגיבוש ואוירה מאחדת, אם זה בתוך מסגרת הישיבה ואם זה במקומות שונים במוסקבה.

תכנית זו החלה לפעול לפני כשלוש שנים, והיא מתקיימת פעמיים בשנה, במהלך זמני החופשות של האוניברסיטאות ברוסיה בקיץ ובחורף.

מלבד ההשפעה הישירה שיש באירוח בישיבה על הסטודנטים, חלקם נכנס בבריתו של אברהם אבינו עוד בימי שהותם בישיבה, אחרים מקבלים על עצמם להניח תפילין בכל יום, אך מלבד ההשפעה הישירה הזו - הניסיון הוכיח שאחרי כל תכנית שכזו, ישנם סטודנטים העוברים ללמוד בישיבה כתלמידים מן המנין.

"מדובר על מהפכה של ממש - אומר הרב לוי יצחק דרוץ, מצוות הנהלת הישיבה - מדובר על בחורים הלומדים באוניברסיטאות ברוסיה או באוקראינה, תלמידים הלומדים לקראת תואר אקדמי, וההחלטה שלהם לעשות שינוי כה משמעותי בחייהם - לעבור ללמוד בישיבה, זו מהפכה של ממש בחייהם האישיים.

"יש לקחת בחשבון, שזו אינה מהפכה רק בחייו של הבחור, אלא בעקבות כך שהחיים שלו משתנים - גם חיי הבית שלו נראים אחרת, ההורים ובני המשפחה הקרובה שלהם עוברים מהפכה יהודית,שלא לדבר על השליח שבעירו מתגורר הסטודנט-תמים - הוא מקבל תגבור משמעותי אצלו בעיר, המסייע לו בעבודת השליחות שלו עם הקהילה היהודית בעירו".

עם סיום מחזור החורף של שנת תשע"ד, מספר משמעותי של סטודנטים נרשם ללימודים בישיבה והצטרפו למעלה ממאה תלמידים לישיבת "תומכי תמימים" במוסקבה - הישיבה הוותיקה והגדולה ביותר מבין כל הישיבות הפועלות כיום במדינות חבר העמים.