בית שמש חוזרת לקלפי

בית המשפט העליון החליט לדחות את הערעור שהוגש על החלטת בית המשפט המחוזי שהורה לקיים בבית שמש בחירות חוזרות.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"א באדר תשע"ד

חרדים בבית שמש
חרדים בבית שמש
פלאש 90

בית המשפט העליון החליט לדחות את הערעור שהוגש על החלטת בית המשפט המחוזי שהורה לקיים בבית שמש בחירות חוזרות בגין זיופים במהלך הבחירות האחרונות לרשויות המקומיות. הבחירות יתקיימו בעוד כחודש.

בהחלטה הדין ציין השופט פוגלמן, אשר כתב את חוות הדעת העיקרית, כי "לא ניתן לסיים החלטה זו מבלי להתייחס לתמונה הכללית העולה מפסק הדין של בית המשפט לעניינים מינהליים. התמונה המצטיירת מפסק הדין לגבי האופן שבו התנהלו הבחירות בעיר בית שמש היא מדאיגה ומטרידה".

לדבריו, "תושבי העיר בית שמש, ומערכת הבחירות שנועדה לבטא את רצונם הדמוקרטי, נפלו קורבן למסכת מאורגנת, שיטתית ורחבת היקף של הפרת חוק שתכליתה הטיית תוצאות הבחירות לראשות העיר ולמועצת העירייה".

השופט פוגלמן הדגיש, כי "החומרה הרבה הגלומה במעשים אלו, שחותרים תחת יסודות הדמוקרטיה, מחייבת את השלמת החקירה המשטרתית במהירות הראויה ונקיטת הצעדים המתחייבים מכך. יש לקוות שהבחירות החוזרות לראשות העיר בית שמש ולמועצתה יתנהלו בצורה תקינה, והנחתי היא כי הגורמים האמונים על כך ינקטו את מירב המאמצים כדי לוודא זאת".

כזכור, לפני כחודש ומחצה קבעו שלושת שופטי המחוזי כי יש לערוך בחירות חדשות בעיר בית שמש, בנימוק כי "לאור הגילויים שנחשפו בחקירת המשטרה אודות היקף הניסיונות להשפיע באופן לא חוקי על התוצאות", כלשונם.

על פי החלטת המחוזי לא ניתן לערער בזכות, אולם ראש העיר הנבחר משה אבוטבול ונציגי הסיעות החרדיות החליטו להגיש בקשה לרשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי.

בתגובה לבקשות טען השבוע היועמ"ש, כי "היקף הליקויים החמורים, לצד תוצאות הבחירות שהוכרעו בהפרשים קטנים יחסית, לימד כי בפעילות העבריינית שנחשפה בחקירת המשטרה היה כדי להשפיע על תוצאות הבחירות בעיר בית שמש".

היועמ"ש הוסיף וציין, כי מרבית הטענות המועלות על ידי המבקשים הן טענות עובדתיות, בשעה שעל פי חוק בקשת רשות ערעור בערעור בחירות ניתן להגיש רק על טענה משפטית. גם את הטענות המשפטיות ביקש היועמ"ש לדחות, תוך שהוא מציין כי טענות אלו אינן מבוססות על הדין ועל פסיקות בתי המשפט.