ארדואן: אין הסכם בלי הסרת המצור מעזה

ראש ממשלת טורקיה מציב מוקש משמעותי בפני המהלך לנירמול היחסים עם ישראל. דורש התחייבות כתובה של ממשלת ישראל להסרת המצור מהרצועה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ב באדר תשע"ד

דורש. ארדואן
דורש. ארדואן
רויטרס

ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן, מציב תנאי בפני ממשלת ישראל לקראת נירמול היחסים בין ארצו לישראל.

על פי דיווח בתקשורת הטורקית דורש ארדואן מישראל להתחייב בכתב על הסרת המצור, כהגדרתו, מעל רצועת עזה. לדבריו לא יתכן שהיחסים בין טורקיה לישראל ישובו לקדמותם כל עוד נותר המצור על עזה במצבו הנוכחי.

נזכיר כי בימים האחרונים דווח על מגעים מתקדמים המתקיימים בין ישראל לטורקיה להסדרת היחסים בין המדינות בעקבות המשבר שהתגלע לאחר פרשת המרמרה. המהלכים בין המדינות מובלים בידי שר החוץ אביגדור ליברמן.

בדיווחים האחרונים טענו גורמים טורקיים בכירים כי מרבית הסוגיות שבין המדינות הוסדרו ונותר רק לקבוע את גובה הפיצוי שתשלם ישראל למשפחות הרוגי המרמרה. על פי דיווחים מקבילים ישראל תשלם עשרים מיליון דולר למשפחות ובכך תיסלל הדרך לקביעת שגרירים חדשים לשתי המדינות ושליחתם לעבודתם תוך התחייבות טורקית שלא לתבוע ישירות או באופן עקיף גורם צבאי או מדיני כלשהו הקשור למבצע ההשתלטות על הספינה.

עוד נזכיר כי על פי הדיווחים המדוברים הוסכם בין ישראל לטורקיה על שילובם של נציגים טורקים בצוות שיקבע אילו משלוחים הומניטאריים ייכנסו לרצועה. כאמור, כעת מוסיף ראש הממשלה הטורקי דרישה חדשה להתחייבות כתובה של ממשלת ישראל להסיר את הכתר הצה"לי מעל הרצועה.

יצוין כי לדרישתו הוסיף ארדואן קביעה ולפיה הצדדים עודם רחוקים מלהגיע אל הישורת האחרונה של השיחות ביניהם.