לסמוך רק על צה"ל

ראש סוכנות הביון האמריקאית, ה-CIA, ג'יימס וולסי (James Woolsey), מעריך בראיון בלעדי לערוץ 7 כי כל עוד ברק אובמה הוא נשיא ארה"ב, הכוח היחידי שיכול לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית - הוא צה"ל.

לדברי וולסי, אם איראן תשיג נשק גרעיני, הדבר ישנה את כל המצב בפוליטי במזרח התיכון "למצב הגרוע ביותר.” אולם הוא אמר כי אין לו אמונה ביכולתו של ממשל אובמה לפתור את הבעיה, משום שאין נחישות בוושינגטון להשאיר חלופה צבאית אמינה על השולחן.

"זה יכול היה להיות נהדר, אם היה לנו נשיא שהיה מוכן לנקוט עמדה מוצקה ולהכניס פחד מהסוג הזה לליבם של המוּלוֹת באיראן. אבל אין לנו, ולכן יש רק כוח צבאי אחד במזרח התיכון שיכול למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, וזהו צה"ל.”

וולסי אמר כי הוא לא חושב שעצירת תוכנית הגרעין של איראן היא "משימתו של צה"ל” ואישר כי לארה"ב יש את היכולת לבצע זאת בכוחות עצמה. אולם כרגע, הבהיר, “הסיכוי שאובמה יעשה את זה שואף לאפס".

וולסי חידש את קריאתו לשחרר את ג'ונתן פולארד, שהורשע בריגול עבור ישראל ונמצא כעת בשנתו ה-29 בבית הסוהר בארה"ב. וולסי ציין שתקופת המאסר שפולארד כבר ריצה היא חסרת תקדים עבור הפשע בגינו הורשע – ריגול עבור מדינה ידידותית לארה"ב. בעולם הצללים של הביון, הסביר, גם מדינות ידידותיות מרגלות זו על זו. זהו טיעון שמנהיגי ישראל מעלים ביתר שאת מאז הגילויים בסוף השנה שעברה, כי ארה"ב מרגלת על ידידותיה הקרובות ביותר,וכי רשימת האישים עליהם מרגלים האמריקאיים כוללת את ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו.

"לארה"ב היו ידידים ובעלות ברית שריגלו עליה לכל אורך תולדותיה,” אמר. “כלאנו בעבר אמריקאים ממוצא דרום קוריאני, אמריקאים ממוצא יווני ואמריקאים ממוצא פיליפיני משום שריגלו נגד ארה"ב... הם ישבו בכלא כמה שנים... שנתיים או שלוש, ובמקרה אחד כמעט 10 שנים – אבל זהו, לא רבע מאה!”

ראש ה-CIA לשעבר אמר כי במקרה של פולארד ישנה אפליה בגלל היותו יהודי, וכי הוא "לא רואה כל סיבה מדוע יש לנהוג אחרת כלפי פולארד מכפי שנהגו כלפי המרגלים ההם. הוא כבר מזמן עבר את השלב שבו ניתן לומר שהוא מרצה עונש מקביל כלשהו.”

"מה שאני אומר לאנשים שטוענים שהם רוצים שהוא ימשיך לשבת בכלא, זה: למה שלא תדמיינו פשוט שהוא יווני-אמריקאי ותשחררו אותו?”

וולסי השתתף בכנס בנושא ביטחון בוושינגטון ביום שני, בו דיברו מומחים על האיום שמהווה איראן על ביטחונה של ארה"ב.

הוא התייחס גם למחלוקת בישראל לגבי האפשרות שמתיישבי יו"ש יישארו תחת ריבונות פלשתינית במסגרת הסכם עתידי. הסדר כזה, אמר, יהיה פתרון הוגן במסגרת הסכם סופי לסיום הסכסוך, אבל באקלים הקיצוני הנוכחי, בהינתן ההסתה האנטישמית בשטחים הנתונים לשליטת הרש”פ, יהיה בלתי אפשרי לערוב לביטחונם של יהודים שיישארו בפלשתין”

"לפי דעתי”, הבהיר, “טרם הגענו למצב שבו הפלשתינים יימנעו מלהרוג יהודים שמתגוררים בגדה המערבית.”

"בכדי להשיג שלום במסגרת הסכם של שתי מדינות, על הפלשתינים להתנהג יותר כמו ישראלים”, סיכם וולסי. הוא הצביע על הזכויות שמדינת ישראל מעניקה לבני המיעוט הערבי בתוכה והצהיר “אין אפילו דמיון קלוש בין היחס שיקבלו יהודים בגדה המערבית לבין היחס שמקבלים אזרחים ערבים בישראל”.

עד שההקבלה הזו תתקיים, קבע, “איני סבור שיהיה הסכם סביר" בין שני הצדדים.