העיתונאי והסופר יוסף עברון הלך לעולמו

במשך עשרות שנים שילב העיתונאי והסופר יוסף עברון בכתיבתו פובליציסטיקה ורגש היסטורי חם. היום הלך לעולמו בגיל 89.

תגיות: יוסף עברון
מערכת ערוץ 7 , י"ב באדר תשע"ד

עברון ז"ל בטקס התהלוכה המסורתית
עברון ז"ל בטקס התהלוכה המסורתית
הרב שלמה חדד

הסופר והעיתונאי יוסף עברון הלך לעולמו במפתיע בעת נסיעה ברכבו ברחובות תל אביב. עברון ז"ל נפטר בגיל 89 והוא יובא למנוחות בעיר שהייתה עבורו בית וסמל משפחתי ולאומי - צפת.

במאמריו וספריו ליווה עברון את תקומתו של עם ישראל בארצו עוד מימי המאבק במנדט הבריטי דרך מלחמות ישראל ונתיבי ההתיישבות. בספריו תיאר בצבעים עזים וחיים את מחוללי תקומת ישראל מתוך היכרותו האישית עם רבים מהם בהם.

במאמרים רבים שכתב עבור מערכת ערוץ 7 שילב זיכרונות וראיונות שקיים עם מפקדי צה"ל לדורותיו ומנהיגי העם החל מבן גוריון וכלה במנהיגים בני דורנו. מראיונות אלה ומזכרונותיו האישיים וההיסטוריים טווה תובנות ומסקנות לאומיות, פוליטיות ומדיניות הנכונות ונכוחות לימינו אלה.

בין השאר ידע לבקר בלשון חדה ונחרצת את מהלכי הוויתורים והנסיגות כמו גם את מחולליהם מנהיגי השמאל ובראשם נשיא המדינה שמעון פרס.

אחד ממפעליו ההיסטוריים ארוכי השנים היה שמירת זכרה של ההיסטוריה ארוכת השנים של משפחתו, משפחת עבו המפורסמת מצפת. מדי שנה הנהיג את תהלוכת ספר התורה העתיק מבית עבו שבעיר לבית הכנסת של רשב"י במירון. באירוע מסורתי זה דאג לשתף את ותיקי הקהילה בצפת, אנשי המשפחה הלוחמת ואישים מובילים כיושבי ראש הכנסת, שרים, אישים ורבנים רבים מרחבי הארץ.

הרב שלמה חדד מנהל האירוע החגיגי כבר 25 שנה היה הראשון שקיבל את ההודעה על פטירתו של עברון. על לכתו מעימנו אמר כי "מדובר באבדה גדולה של אדם שמסר את נפשו על מסורת ספר התורה וידע ללכד בה ציבור גדול. רק השבוע שוחחתי אתו כמה פעמים כדי לארגן אזכרה לאביו רפאל עבו שקבור בבית העלמין העתיק".

על הטקס המפורסם הוסיף הרב חדד וסיפר: "האירוע מתקיים בבית המשפחה בנוכחות רבנים, ראשי ערים ומועצות דתיות, משלחות מיישובי הגליל, הגולן ומאריאל שבשומרון, וקהל רב שמילא את חצר בית עבו ההיסטורית ואת הרחבה הסמוכה את האירוע פותח כבר למעלה מ-50 שנה - נציג המשפחה בדור החמישי, יוסף עבו (עברון) את הטקס בקריאת מגילת המסורת, שראשיתה באבי השושלת המשפחתית בארץ, הרב הקונסול שמואל עבו, שהגיע לצפת מאלג'יר ב- 1817 ומפעולותיו הברוכות הראשונות הייתה גאולת חלקת קבר הרשב"י במירון והקמת המצבה ומבנה בית הכנסת הניצבים שם עד היום".

"לאות הוקרה העניקה לו הקהילה בצפת ספר תורה על שמו, ובערב ל"ג בעומר 1833 - לפני 180 שנה - הובל ספר תורה זה לראשונה ברוב הוד והדר מבית עבו לבית הכנסת של הרשב"י במירון. כך נפתחה מסורת מיוחדת במינה, המסמלת את פתיחתן הרשמית של חגיגות ל"ג בעומר בצפת ובמירון, ועוברת מאב לבן, זה הדור החמישי ברציפות".

יוסף עבו-עברון בן ה-89 ייטמן בצפת. הותיר אחריו אישה יהודית ושתי בנות אלומה ורפאלה ושני נכדים, זוהר יהודית ורוני יוסף. יהי זכרו ברוך

לסיקור מלא של מאמריו וכתבותיו של עברון ז"ל בערוץ 7