"לבודד המלחמה בטרור ולבטל מצב החירום"

הצעת חוק המלחמה בטרור מסדירה את ההכרזה על ארגוני טרור, הוצאת צווי הגבלה במדינת ישראל, והחמרת ענישה לראשי וחברי ארגוני טרור.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז באדר תשע"ד

"לבודד המלחמה בטרור ולבטל מצב החירום"-ערוץ 7
דודו רותם
פלאש 90

וועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, תחל מחר (שני) לדון בהצעת חוק המאבק בטרור.

ההצעה מסדירה את ההכרזה על ארגוני טרור, הוצאת צווי הגבלה בשטחי מדינת ישראל, והחמרת ענישה לראשי וחברי ארגוני טרור.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, כי "מטרת החוק המוצע, לתת בידי רשויות המדינה כלים מתאימים בתחום המשפט הפלילי והציבורי, לשם התמודדות עם איומי הטרור שבפניהם ניצבת מדינת ישראל".

עוד נכתב בדברי ההסבר, כי "עוצמת הפגיעה של הטרור באה לידי ביטוי, בכך שמלבד הפגיעה הישירה שהוא מסב לחיי אדם ולשלמות הגוף, יוצר הטרור אפקט פסיכולוגי של פחד ותחושת איום בקרב הציבור כולו, ומערער את שגרת חייו של הציבור לאורך זמן".

בסעיף הראשון של הצעת החוק, בפרק המטרה וההגדרות נכתב כי הצעת החוק נכתבה "תוך איזון עם מחויבותה של מדינת ישראל לזכויות האדם ולאמות המידה המקובלות בתחום זה במשפט הבין–לאומי".

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), אמר לקראת הדיון בהצעת החוק, "אני סבור כי לכשתחוקק ההצעה, יהיה ניתן להגדיר באופן ברור את כל נושא המלחמה בטרור ולבטל את מצב החירום במדינת ישראל, מצב חירום בו אנו חיים מיום הקמת המדינה".

הדיון בהצעת החוק צפוי להיערך במשך כשנה, עד לסיום הכנת ההצעה לקריאה שניה ושלישית. הצעת החוק לכשתתקבל, עשויה להחליף את הפקודה למניעת טרור וכן את חוק איסור מימון טרור, וחוק סדר הדין הפלילי-מעצר חשוד בעבירות ביטחון.

עם זאת, הצעת החוק אינה עוסקת במעצר מנהלי ובמניעת מפגש של חשוד בעבירת ביטחון עם עו"ד.