תוקפת. גלאון
תוקפת. גלאוןפלאש 90

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון,פנתה לאחרונה ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה שיורה לממשלה להכריז על מבצעי "תג מחיר" כעל "ארגון טרור".

לפנייתה של גלאון השיב המשנה ליועמ"ש, עו"ד רז נזרי, אשר כתב לה כי "במסגרת בחינת דרכי התמודדות של מערכת אכיפת החוק עם מבצעי פעולות 'תג מחיר', התבקש משרד המשפטים לבחון את ההיתכנות המשפטית להכרזה על 'תג מחיר' כארגון טרוריסטי לפי פקודת מניעת טרור, או כהתאחדות בלתי מותרת לפי תקנות ההגנה".

לדבריו, "בדיקה זו, שנערכה על ידי הגורמים הרלוונטים בפרקליטות המדינה ובמסגרת דיונים בראשות היועץ המשפטי לממשלה, העלתה בסופו של יום, ולאחר שנתבקשו הבהרות שונות מגורמי הביטחון, כי על אף קשיים שונים, הרי שמבחינה משפטית אין מניעה לקדם הכרזה מסוג זה – בין כ'ארגון טרוריסטי' לפי פקודת מניעת טרור ובין כ'התאחדות בלתי מותרת' לפי תקנות ההגנה".

נזרי הוסיף, כי "עמדה זו הוצגה בפני הדרג המדיני, אשר לאחר דיון בנושא, החליט בסופו של דבר להכריז על פעולות תג מחיר כ"התאחדות בלתי מותרת" לפי תקנות ההגנה. כאמור - בחוות הדעת המשפטית בנושא זה נקבע כי שני מסלולי ההכרזה אפשריים מבחינה משפטית".

במכתבו טען נזרי, כי "מבחינה מעשית, בכל הנוגע לפעולות אכיפה – אין למעשה הבדל בין הכרזה על ארגון לפי פקודת מניעת טרור להכרזה לפי תקנות ההגנה. בשני המקרים חלות עבירות של חברות ופעילות בארגון, סיוע לארגון, וכיו"ב, וכך גם העבירות הרלוונטיות מתוך חוק העונשין חלות כמובן על הפעילים בשני סוגי הארגונים".

גלאון תקפה את הדברים ואמרה לעיתון "הארץ", כי "בניגוד להמלצת היועץ המשפטי לממשלה, הממשלה מרימה דגל לבן ממניעים פוליטיים, ובמקום לקרוא לילד בשמו ולהכריז על 'תג מחיר' כארגון טרור, מאפשרת לפורעים מנוער הגבעות לחמוק מהעמדה לדין פלילי, על ידי שימוש בצווים מינהליים".