הממשלה אישרה את מפת הטבות המס החדשה

הממשלה אישרה את הקריטריונים להנחות במס הכנסה בפריפריה. כעת יגדל מספר היישובים שנהנים מהנחה מ-189 ל-419.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ט"ז באדר תשע"ד

ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
צילום: פלאש 90

הממשלה אישרה היום (ראשון) בישיבתה השבועית את הצעת משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה למפת הטבות המס החדשה.

תנאי הסף לקבלת הטבת המס על פי המפה החדשה:

1. פיזור גיאוגרפי- מדד הפריפריאליות, לפי סיווג הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (40%) מצב חברתי-כלכלי ייקבע על פי אשכולות, לפי סיווג הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. (20%) יישובים סמוכי גבול –(עד 7 ק"מ מגבול, לרבות גדר המערכת של עוטף עזה, למעט גבול הצפון שבו הטווח הוא עד 9 ק"מ בהתאם להגדרות מערכת הבטחון) (40%)

2. אוכלוסיית הישוב אינה עולה על 75,000 תושבים.

3. הישוב משתייך לאשכול כלכלי חברתי עד 8 כולל.

4. הישוב איננו מקבל הטבות מס מכוח חוק אחר.

5. אזור גאוגרפי - צפונה מקו רוחב 750 או דרומה מקו רוחב 610, או מזרחה מקו אורך 250, או שהוא ישוב סמוך לגבול.

על פי ההצעה, היקף הטבות המס ייקבע במסגרת דיוני התקציב בממשלה לשנת המס 2015. תעדוף יינתן לשתי קבוצות של יישובים - הקבוצה הראשונה היא קבוצת היישובים הנמצאת בטווח של עד 2 ק"מ מגבולות של מדינות שאין עמן הסכם שלום, מטרת תעדוף זה היא לרכז מאמץ בפריסת ההתיישבות בסמיכות לגבולות שהמציאות הגיאופוליטית בהם סבוכה. בנוסף, תינתן עדיפות ליישובים העירוניים (עיריות ומועצות מקומיות) במחוז הדרום מכיוון שפיתוח הנגב הוגדר כיעד אסטרטגי מרכזי של ממשלת ישראל ובהתאם למדיניות הממשלה לחיזוק ההתיישבות העירונית בנגב.

מטרות מתן הטבות המס לתושבי יישובים שייכללו ברשימת היישובים הזכאים הן, בין היתר, משיכת אוכלוסיות חזקות לישובים חלשים מבחינה כלכלית, חיזוק הפריפריה ועידוד ההתיישבות לאורך הגבולות. רשימת היישובים שהמנגנון החדש מתעדף כוללת כ- 31 רשויות מקומיות בצפון. קבוצת ישובים נוספת כוללת 13 רשויות עירוניות במחוז דרום. יש להדגיש כי אילת ושדרות וכל עוטף עזה לעניין זה מוסדרות בחקיקה נפרדת, וההחלטה הנוכחית אינה משפיעה עליהן.