'התמונות מוכיחות: הרס בית קייזלר - תג מחיר'

בשומרון מגדירים את הרס בית משפחת קייזלר כ'תג מחיר' של המנהל האזרחי. סגן ראש מועצת שומרון מציג תמונות להוכחת הטענה.

שמעון כהן , י"ז באדר תשע"ד

השיירה בדרכה להרס
השיירה בדרכה להרס
יוסי דגן

מאז הרס ביתם של מורג ושגיא קיזלר, מעלים גורמים רבים בהתיישבות ובכנסת טענות קשות כלפי המנהל האזרחי, לפיהן הרס ביתו של מנהל ועד מתיישבי השומרון היה צעד נקמני של המנהל האזרחי, "תג מחיר" שלטוני כנגדו.

חברת הכנסת אורית סטרוק שפנתה לשר הבטחון במליאת הכנסת בתלונה על ההריסה, סיפרה כי השר נדהם לשמוע ממנה כי היה מדובר בבית קבע מאוכלס, ואמר לה כי דווח לו ע"י המנהל האזרחי לפני אישור המבצע שמדובר בקראוונים שאינם מאוכלסים.

בעקבות הסערה הציבורית החלו בכירים במנהל האזרחי לתדרך כתבים ואנשי תקשורת כי בכל זאת היה מדובר בבית לא מאוכלס ולא מחובר לתשתיות, והגדירו את הטענות לנקמנות "הסתה".

בעקבות כך, מפרסם הבוקר (ב) סגן ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, תמונות משעת ההרס ומהתקופה שלפניו. מהתמונות עולים סימני שאלה קשים על התנהלות המנהל האזרחי. התמונות "מפריכות בעליל את גרסת המנהל ומחזקות את החשד הכבד כי היה בהרס ביתם של מורג ושגיא קייזלר "תג מחיר" של רשויות האכיפה", הוא אומר.

בין התמונות שפרסם דגן בולטת תמונה של 5 ג'יפים לבנים של יחידת הפיקוח של המנהל האזרחי, מתוך 14 שבאו להריסת הבית של מורג ושגיא קייזלר.

"הייתי לצערי בלא מעט הריסות בשנים האחרונות", אומר דגן, "המבצעים הללו מנוהלים ע"י המשטרה והצבא ועל מנת לפקח על הנושאים המשפטיים הקשורים להריסה או הפינוי מגיע לאירוע כזה גם הג'יפ של הפקח הרלוונטי לאזור, במקרים מיוחדים שני ג'יפים. להרס ביתו של שגיא קייזלר הגיעו, על פי עדויות הנוכחים במקום, לא פחות מ-14(!) ג'יפים לבנים, כמחצית מכל כוח הפקחים של המנהל האזרחי. אין צורך בכל כך הרבה צוותי פקחים על מנת לפקח על הרס בית בודד, כך שהמספר העצום של צוותי הפיקוח שהגיעו לצפות ולקחת חלק מעלה סמני שאלה כבדים".

בנוסף, פרסם דגן תמונות של הבית בתקופה שלפני ההריסה, המפריכות לחלוטין את הגרסאות שהוצגו ע"י המנהל האזרחי.

בתמונות רואים בבירור כי הבית היה מחובר לחשמל, הוא מרוהט לגמרי ובני המשפחה מצולמים גרים בו. כך, למשל, מצולמת מורג קיזלר מכינה ארוחת ערב במטבח, כשסיר מתבשל על הכיריים ואוכל מונח על השולחן. בתמונה אחרת נראה חבר המשפחה מנגן בפסנתר בסלון הבית, כשברקע ארון ספרים עם סט ש"ס-תלמוד בבלי בתוכו.

לתמונות מתווספות עדויות קשות ביותר על התנהלות אנשי המנהל האזרחי שניהלו את ההריסה, לפיהן בנוסף לפקחים שהגיעו כאמור במספר ענק וחסר תקדים להרס הבית, עשו אנשי המנהל הכל על מנת להשלים את ההריסה במהירות שיא, מתוך מוטיבציה גדולה שלא ייבלמו קודם ההרס ע"י הדרג המדיני או בג"צ. תוך כדי פינוי הריהוט והחפצים מהבית, ניגשו אישי ציבור בכירים מהאזור, ביניהם סגן ראש המועצה האזורית מטה בנימין, ישראל גנץ,  לאחראי במקום ואמר לו שיש כבר מישהו בשערי בית המשפט העליון ובקשו לחכות עשר דקות עד לצו.

בתגובה, הורה האחראי לפועלים להפסיק לפנות את הציוד מהבית והנחה את הטרקטור להתחיל להרוס באופן מיידי את הבית - על הריהוט והחפצים שנשארו בתוכו. כל זאת, כדי שלא יספיקו לעצור את ההריסה עד לבירור.

"תמונות הללו מראות יותר מחשד סביר לכך שהיה כאן תג מחיר שלטוני", אומר יוסי דגן. "מדינה מתוקנת לא יכולה להרשות לעצמה שגורמי אכיפת החוק שלה יטעו את הדרג הנבחר והמחליט. מי שרימה והטעה צריך לשלם את המחיר".

"הציבור מצפה ששר הביטחון והממשלה הנבחרת ישלטו, ולא פקידים במחשכים", אומר ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה. "ברור כי שר הביטחון לא תכנן להרוס בית מאוכלס בתוך השטח המוניציפאלי של שילה ובאדמות מדינה, אלא שגורמים שונים הטעו אותו. אולם הציפייה שלנו משר הביטחון היא לשלוט ולקבוע מדיניות".