סעודיה ופקיסטן דנות בשיתוף פעולה צבאי

ביקור יורש העצר הסעודי בפקיסטן מתמקד בהידוק שיתוף הפעולה הצבאי, וייתכן שמטרתו לגבש הבנות על רכישת נשק גרעיני להרתעת איראן.

דלית הלוי - ערוץ 7 , י"ז באדר תשע"ד

הכור הגרעיני בבושהר, איראן
הכור הגרעיני בבושהר, איראן
רויטרס

יורש העצר של סעודיה, האמרי סלמאן בן עבד אל-עזיז, ערך השבוע ביקור בפקיסטן וניהל שיחות (17 בפברואר) עם ראש הכוחות המשולבים של הצבא הפקיסטיני ומפקד צבא פקיסטן.

על פי ההודעה הרשמית השיחות בין הצדדים נסבו סביב המצב באזור, סוגיות שלהן אינטרס משותף לשתי המדינות ושיתוף פעולה צבאי. במהלך היום אמור האמיר סלמאן להיפגש גם עם ראש ממשלת פקיסטן, נוואז שריף.

הדגש בביקור של האמיר סלמאן על ההיבטים הצבאיים אינו מקרי. סעודיה חוששת מהתעצמות כוחה הצבאי של איראן ומהאיום האסטרטגי שהיא מהווה על האזור ועל יציבותה של הממלכה.

בכירים סעודים הגדירו את איראן כאיום החמור הביטחוני החמור ביותר לסעודיה והאשימו אותה בחתרנות נגד המשטרים בחצי האי ערב תוך ניסיון להפעיל נגדם את האוכלוסייה השיעית המקומית.

המשטר הסעודי הביע באחרונה אכזבה עמוקה ממדיניותה של ארה"ב במזרח התיכון בהקשר הסורי והאיראני, ובעיקר מההסכם שהושג עם איראן בנוגע לתכניתה הגרעינית.

נוכח האפשרות שאיראן תפתח נשק גרעיני הודיעו גורמים סעודים, כי לסעודיה לא תהיה ברירה אלא לרכוש מפקיסטן נשק גרעיני שישמש גורם הרתעה מול טהראן.