"חסרי ידע וניסיון יפסקו בנושא גיור"

הצעת החוק של ח"כ שטרן להקמת מערך גיור ממלכתי, אושרה לקריאה ראשונה. מקלב: לא תיאמן הקלות בה אנו נותנים לגויים להיות יהודיים.

חזקי ברוך , י"ז באדר תשע"ד

אלעזר שטרן
אלעזר שטרן
חזקי עזרא
ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, אישרה היום (ב') לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן, לפיה השר לשירותי דת, יקים מערך גיור ממלכתי שיהיה אחראי על בתי הדין לגיור ויפקח על תהליך הגיור בצבא.

מערך הגיור יופקד על תהליך ההכנה והלימוד לקראת הגיור, וכן על הסדרת שירותי מילה, טבילה ורישום הנישואין של הגרים.

על פי הצעת החוק, ראש מערך הגיור ימונה ע"י הממשלה לפי המלצת ועדת איתור. ראש המערך יהיה מי שכשיר להתמנות כדיין או כרב עיר שעבר בחינה בנושא גיור ומילה, או שהוא בעל כושר לכהן כדיין, גם רב מקומי או הרב הראשי לצה"ל, באישור ראש מערך הגיור, יוסמכו לקבוע מותב (הרכב מסוים של כמה שופטים) בית דין לגיור.

בדיון על הצעת החוק, ביקשה ח"כ עליזה לביא לאפשר לאישה לכהן בתפקיד ראש מערך הגיור. סגן השר בן-דהן השיב, "ראש מערך הגיור, הוא תפקיד הלכתי, בנוסף לתפקידו המנהלי. הוא מהווה זרועו הארוכה של הרב הראשי בנושאים הלכתיים". "מבחינתי", אמר בן-דהן, "אין בעיה שאישה תגיש מועמדות לתפקידים ניהוליים". סוכם שהנושא יידון לקראת הכנת הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית.

לקראת ההצבעה הוסרו סעיפים רבים מההצעה, סעיפים אשר לא הייתה לגביהם הסכמה בין סגן השר אלי בן-דהן, לח"כ אלעזר שטרן מציע החוק.

ח"כ אורי מקלב שהתנגד להצעת החוק אמר כי "ההצעה נועדה לפגוע בעם היהודי. אנשים חסרי ידע וניסיון, יפסקו בנושא גיור". לדבריו, "לגיטימי לבקש להיות יהודי. אולם לא תיאמן, הקלות בה אנו נותנים לגויים להיות יהודיים. יהיה יותר קל לקבל ויזה בארץ, מאשר להתגייר". אמר מקלב.

ח"כ אברהם מיכאלי שאף הוא התנגד, אמר "אם העם היהודי היה נוהג כך בעבר, הוא לא היה קיים היום". לדבריו, "יש פה חבלה מכוונת נגד היהדות והדת היהודית". מיכאלי הקריא דברים בשם הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף שאמר "מצער מאוד שגורמים מסוימים בכנסת בחרו לדחות את ידו המושטת של הרב הראשי לישראל, אשר בשיתוף עם סגן השר בן דהן עמל כבר ימים ארוכים על נוסח מוסכם להצעת החוק.

אותם גורמים, משיקולים לא ענייניים, בחרו לנקוט בדרך של העמקת הקיטוב, ותחת לפעול לאיחוד השסעים בעם, פנו להמשך חקיקתו של חוק הגיור באופן חד צדדי בלא להמתין לנוסח הסופי וללא כל גיבוי הלכתי. ההעברה של החוק לקריאה ראשונה, בניגוד לעמדת הרבנות הראשית, תהווה צעד שאין ממנו חזרה, ותגרום לכך ששיתוף הפעולה של הרבנות עם המשך חקיקת החוק תיפסק לאלתר".

יו"ר הוועדה ח"כ דוד רותם ביקש מח"כ מיכאלי להעביר מסר לרב הראשי לישראל "נמשיך לתאם עם הרבני הראשיים את הצעת החוק, לקראת הקריאה השנייה והשלישית" אמר רותם.

כאמור, בתמיכת רוב חברי הוועדה, אושרה הצעת החוק לקריאה ראשונה. מאוחר יותר, הוועדה דחתה את בקשת הרביזיה שהגיש ח"כ אורי מקלב.