בדלת האחורית? עדי קול
בדלת האחורית? עדי קול פלאש 990

הוועדה לפניות הציבור בראשות ח"כ ד"ר עדי קול (יש עתיד) התכנסה היום (שני) בעקבות פניות שהגיעו אליה מצעירים חרדים, שטענו שהספרייה המקומית ביישוב רכסים מונעת נגישות לספרות חילונית.

הפניות הצביעו על כך שבספרייה ביישוב יש שעות נפרדות לציבור החרדי ולציבור החילוני, ובשעות המיועדות לציבור החרדי לא מתאפשרת נגישות לספרים עם תוכן חילוני.

"אני לא באה מתוך אג'נדה אנטי חרדית ואני האחרונה שתנהל מאבק נגד קבוצה שלמה", הבהיר ח"כ קול, "אבל כאשר אדם מבוגר מבקש לקרוא ספר ולא מאפשרים לו לעשות את זה, לא ניתן לעבור על זה בשתיקה. אף אחד לא יכול לנהל משטרת מחשבות ולהחליט עבור מישהו אחר מה הוא יקרא ומה לא".

ח"כ קול הדגישה כי היא "מודעת לכך שיש כאלה המעדיפים להישמע להוראות הרבנים, אבל אם מישהו החליט בכל זאת להגיע לספרייה ולבקש ספר מסוים לא ניתן למנוע זאת ממנו. בנוסף קיבלנו פניות שביקשו את התערבותנו בשני נושאים. האחד הוא ששעות פתיחת הספרייה לא מותאם לתלמידי הישיבה, שמסיימים את הלימודים בשעות מאוחרות ומבקשים להעשיר את הידע לאחר הלימודים בישיבה. כמו כן, אין בישובים החרדיים מספיק ספרות חילונית, למרות שקיים ביקוש, ותושבים חרדים נאלצים להגיע לעיר אחרת כדי למצוא את הספרות המבוקשת".

ראש המועצה המקומית רכסים, יצחק רייך, הסביר בדיון כי "רכסים הוא יישוב שבמהלך 20 השנה האחרונות בתהליך איטי ולא יזום, הפך לחרדי. מערכת החינוך ברכסים, אם ניקח 37 גני הילדים אז רק אחד מהם הוא ממלכתי לא חרדי. מנהלת הספרייה קיבלה הבהרה ברורה שבשעות בהן הספרייה פתוחה לכלל הציבור, כל אחד יכול לבוא ולקחת איזה ספרים שהוא רוצה", הבהיר.

באשר לפתיחת הספרייה בשעות שיתאימו לתלמידי הישיבה אמר רייך כי "לא נוכל להוסיף כוח אדם מכיוון שאנחנו גם ככה בגרעון. רוב אלה שבאים לספרייה הם ילדים ובני נוער, ואם נפתח את הספרייה בשעות מאוחרות הם לא יוכלו לבוא. אני אבחן את הפניות ובמידת הצורך נבדוק את האפשרות של שינוי השעות כך שגם תלמידי הישיבה יוכלו לבוא".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) אמר כי בלי קשר לסוגיית הספריה, צריך להודות לראש המועצה ברכסים. "עצם זה שהמועצה המקומית שנמצאת בגרעון מחזיקה את הספרייה גם לטובת מיעוט קטן זה אות כבוד לראש העיר", טען אשר.

"אני חושבת שחשוב היה לכנס את הדיון מכיוון שכאשר יש פונה אחד, בטח ישנם מקרים דומים נוספים שלא פנו", אמרה ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי). :נקודת הבסיס שלי היא שצריך לאפשר פתיחה שמתאימה לציבור הקוראים, ושמחתי מאוד לשמוע את תשובתו של ראש המועצה על כך שמאפשרים לכל אחד לקרוא את מה שהוא רוצה. אני חושבת שצריך להשאיר יותר מרווח להנהגת המקום, לפעול על פי הבנתה".