לבטל פטורים ממס. קרנית פלוג
לבטל פטורים ממס. קרנית פלוג צילום: פלאש 90

דבריה של נגידת בנק ישראל קרנית פלוג עוררו זעם רב בקרב הנציגות החרדית בכנסת על כל רבדיה.

יו"ר ש"ס ח"כ דרעי (ש"ס) אמר כי על התבטאות כזו היה צורך לפטרה לאלתר. "במדינה מתוקנת פקידה בכירה ככל שתהיה - על התבטאות חמורה כזו הייתה מפוטרת לאלתר.

"נגידת בנק ישראל המכובדת עשתה מעשה אשר לא יעשה, והטילה רפש וחרפה על ציבורים שלמים בישראל כדי לתרץ מצב כלכלי לו היא אחראית. אסור שאדם הנושא תפקיד ציבורי יתבטא בצורה איומה שכזאת, גם אם הטרנד הוא לתקוף את הציבור החרדי על כל צעד ושעל", אמר דרעי.

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) תקף ואמר כי מדובר בהכללה שמקורה בבורות. "מדובר בהאשמות שווא חסרות שחר כלפי משפחות ברוכות ילדים, שמקורן בבורות והכללה גסה שמובילה לשנאה וקיטוב מיותרים. יש לתמוה על כך שנגידת הבנק לא מצאה את מי לכלול בין האשמים בצרות הכלכלה, אלא את המשפחות החרדיות, שמשלמות מיסים כחוק ורוב רובן של המשפחות הברוכות מתפרנסות מעמל כפיהם".

ח"כ משה גפני אמר כי על הנגידה לדעת היקפו של מספר המעסיקים החוסמים את החרדים בדרך לקליטתם לעבודה. "לפני שהיא מצהירה הצהרות אני מציע לה לבדוק בציבור החרדי כמה רוצים לעבוד ונחסמים בדרך על ידי הממשלה והמעסיקים פרטיים.

"הממשלה לא נוקפת אצבע. הממשלה מתנגדת באופן קבוע לחוק העדפה מתקנת. וגם חרדים שיש להם את מלוא הכישורים והתעודות, רשות החברות הממשלתית נותנת תשובות שליליות רק מפני שהם חרדים. לפני שהיא מפנה אצבע מאשימה כלפי החרדים שתבדוק את החצר האחורית שלה" הוסיף.

גם עמיתו ח"כ הרב יעקב אשר ציין כי תפקידה של הנגידה לשרת את האוכלוסיה ולא להתאים האוכלוסיה לצרכי הכלכלה. "אני מתפלא על נגידת בנק ישראל, שכידוע נבחרה למורת רוחם של ראש הממשלה, ושר האוצר, וכבר מיישרת קו עם הממשלה, ועם רוחה הרעה. אני רוצה להזכיר לנגידה, שתפקידו של בנק ישראל זה לשרת את האוכלוסייה, ולא להתאים את האוכלוסייה לצרכי הכלכלה".

פלוג אמרה הבוקר כי הגורם המרכזי המוביל לירידה בצמיחה הוא המגמות הדמוגרפיות במדינה, ובראשן הגידול בשיעור החרדים והערבים והזדקנות האוכלוסייה.