צריך מועצת דבש?

עימות חריף פרץ בועדת הכלכלה של הכנסת על רקע כוונת משרד החקלאות לפרק את מועצת הדבש. חברי הכנסת התנגדו.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ח באדר תשע"ד

לא השתכנע. וקנין
לא השתכנע. וקנין
צילום: פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה היום, לבקשת חברי הכנסת יצחק וקנין ועמר בר לב, דיון מיוחד בנושא הסדרת ענף גידול הדבורים.

ח"כ וקנין, שישב בראש הישיבה, פתח את הדיון ואמר כי משרד החקלאות מכין הצעת חוק שתביא לביטול ההסדרה המאורגנת של הענף ויכולה לפגוע לא רק בענף גידול הדבורים והדבש, אלא להביא לפגיעה חמורה יותר בחקלאות בכלל.

ח"כ בר לב הוסיף כי הדיון נועד כדי לקיים הידברות בין המגדלים לנציגי משרד החקלאות עוד לפני שהצעת החוק מגיעה לדיון בכנסת, על מנת ליישב את המחלוקות.

ח"כ ישראל חסון הוסיף כי הסדרת הענף זה דבר שצריך לתת עליות את הדעת, מאחר שדבש אפשר לייבא מחו"ל אבל את האבקה אי אפשר לייבא. "בשביל לקיים את המשק הזה צריך הסדרה", אמר. חברי הכנסת אף הביעו חשש מהכוונה לפרק את מועצת הדבש.

יו"ר ארגון מגדלי הדבורים, בועז כנות, אמר כי הדבורה היא מין בסכנת הכחדה, היא ניזונה מצוף ומבצעת האבקה. לדבריו, מה שהופך אותה לכה חשובה עבור האדם היא פעולת ההאבקה, שתרומתה לחקלאות היא אדירה. הוא הוסיף כי מועצת הדבש מטפלת היום בכל ההיבטים של גידול הדבורים, כדי שהדבר יהיה כדאי כלכלית. "כוונת המשרד לבטל את המועצה תפגע בכל מערכת הדבש, המועצה היא כלי לקיום הענף", אמר.

מנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהן, הסביר כי המשרד התבקש לטפל בנושא ולהעביר את ההסדר מצו שקיים מתוקף חקיקת חירום לחוק. הוא הוסיף כי במסגרת העבודה על החוק נמצאו מספר בעיות שנדרשו תיקון, בהן טיפול במגבלה על כניסת דבוראים חדשים לענף, חלוקת נקודות המרעה שהן משאב מוגבל וקיום מועצה שמתפקדת כחברה פרטית שמסדירה את הענף.

"אין מקום לתכנון הענף, אלא חלוקת נקודות מרעה. המשאב מוגבל והתפקיד שלנו הוא לנסות להגדיל את שטחי המרעה ואנחנו כבר משקיעים בשתילת צמחייה. הכמות המוגבלת של שטחי המרעה מחייבת שאת החלוקה יבצע גוף ממשלתי ולא מועצה פרטית", אמר כהן.

ח"כ דוד צור הזכיר כי למשרד יש נציגים במועצה וכי המועצה צריכה להוציא לפועל את מדיניות המשרד, ושאל האם יש טענות כלפי תפקוד המועצה. כהן השיב כי אין לו טענה כלפי המועצה, אך גוף ממשלתי הוא שצריך לחלק את המשאב ולא גוף פרטי. "אנחנו נעשה חלוקה לא אינטרסנטית, קיבלנו תלונות שיש מגדלים שלא מקבלים מספיק שטח ויש כאלה שמקבלים יותר מידי", אמר.

ח"כ בר לב העיר כי גם גופים ממשלתיים לא תמיד פועלים בצורה הכי טובה. ח"כ חסון אמר כי הוא חושש שביטול המועצה הוא לא אמצעי אלא מטרה. הוא הוסיף כי גם במסגרת חוק החלב אישרו חברי הכנסת, בידיים רועדות, את הקמת מועצת החלב מאחר שלדבריו מדובר ב"הכרח בל יגונה".

ח"כ וקנין הוסיף כי לענף יש השפעה רוחבית על ענפים אחרים ולכן צריך שיקול דעת רחב כשמבצעים תכנון. ח"כ זבולון כלפה הוסיף כי הוא לא השתכנע שצריך לפרק את המועצה. "לא צריך לקחת אוגדה כדי לכבוש יעד קטנטן", אמר. לדבריו, אפשר לטפל בחלוקה בצורה אחרת והדרך הנכונה היא באמצעות מנגנון משותף של אנשי המשרד והמגדלים.

ח"כ חנא סוייד אמר כי הוא לא השתכנע שצריך לבטל את המועצה, והוסיף כי "במקרה הזה נראה ששופכים את התינוק עם המים". המנכ"ל כהן הגיב לטענות ואמר כי מדובר בעסק מקצועי והענף לא יקרוס אם לא תהייה מועצה. "תפסיקו לאיים", אמר כהן ותהה: "האם הענף יתמוטט בגלל שהרצל (מנכ"ל מועצת הדבש, הרצל אבידור) לא יהיה מנכ"ל".

סמנכ"ל כלכלה ומחקר בתנועה לאיכות השלטון, עו"ד נילי אבן חן, טענה כי בשנים האחרונות לא נכנס ולו מגדל אחד לענף, אלא רק חובבנים. מגדל דבורים צעיר, צחי גולדנברג, הוסיף כי הוא מנסה להיכנס לענף כבר למעלה מעשור, אך קיבל רישיון ל-80 כוורות בלבד ובשביל להתקיים מהענף צריך להחזיק כמה מאות כוורות.

ח"כ וקנין הגיב ואמר כי זו ההוכחה שצריך לתכנן את הענף, אחרת הוא יקרוס. "אי אפשר לייבא הכל", אמר. הוא סיכם את הדיון ודרש ממנכ"ל משרד החקלאות ונציגי המשרד לשבת פעם נוספת עם נציגי המועצה והמגדלים החובבים, כדי שהצעת החוק לא תביא את הענף לשוקת שבורה.