גז פיראטי
גז פיראטי חטיבת דובר המשטרה

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר היום בכנסת כי שוק הגז מהווה סכנת נפשות.

מקלב אמר כי "חובה על הממשלה להסדיר פיקוח ורגולציה בענף הגז, על מנת למנוע אסונות דוגמת פיצוץ הגז הקטלני שהתרחש השבוע בעכו ובו נהרגו חמישה בני אדם ואסון פיצוץ הגז בשכונת גילה בירושלים לפני כשלושה שבועות, אז נהרגו ארבעה בני אדם".

"האסונות האחרונים המתחברים לאירוע שכמעט התרחש בשבוע האחרון בגבעת זאב ובנוסף לנתון שפורסם על ידי שירותי הכבאות ולפיו בשנת 2012 הם הוזעקו לכ-5,000 אירועי גז שכל אחד מהם היה יכול להסתיים באסון דומה", אמר ח"כ הרב מקלב. "הנתונים הקשים הללו מלמדים שמשהו לא טוב קורה בענף הגז.

לדבריו, על הממשלה להסדיר את הגז ונהלי הבטיחות. "חובה על הממשלה להסדיר את התחום ולהורות על פיקוח ורגולציה, תקנים, הכשרה ונהלי בטיחות כמו מי מתקין את בלוני הגז, היכן ומי ראשי לשווק בלוני גז", הוסיף. "שוק הגז הפיראטי מחייב אכיפת מוגברת משום שמדובר בפצצה מתקתקת עד לאסון הבא ח"ו".

בשנים האחרונות, לנוכח הגברת התחרות בתחום, חלה הידרדרות חמורה במצב תחזוקת מיכלי הגז בבתים פרטיים. "הצרכן אולי חוסך כמה שקלים אבל מסכן את החיים שלו", ציין ח"כ הרב אורי מקלב. "השוק תחרותי, הלקוח עובר מחברה לחברה אבל ככל שהתחרות גוברת כך נחלשת גם ההשקעה בבטיחות. חובה על הממשלה להורות על פיקח בתחום על מנת שלא תהיה תחרות פרועה הפוגעת באיכות ובבטיחות הלקוחות".

מקלב התייחס גם לסוגיית הפיצויים למי שביתם נפגע מפיצוץ גז. "אחרי הפיצוץ הרשויות לוקחות אחריות קטנה של פינוי והסדרה ומקום מגורים חלופי לתקופה, אבל בכל הקשור לשיקום הבית ההרוס כולם מתערים מאחריות", אמר. "עשרות דירות בגילה עדיין נמצאים באותו מצב כפי שהיו בו מיד אחרי הפיצוץ. בנתניה, שם התרחש פיצוץ גז לפני כשלוש שנים, יש עדיין דירות שלא שוקמו. לא ייתכן שיהיו אנשים שייפגעו וביתם ייהרס ואף משרד ממשלתי אינו מוכן לקחת אחריות".