הנשיר והרב סדן
הנשיר והרב סדן צילום : מארק ניימן / לע"מ

נשיא המדינה שמעון פרס אירח היום במשכנו בירושלים כינוס מיוחד לתלמידי המכינה הישיבתית הקדם-צבאית בעלי בהשתתפות מאות תלמידים ורבני המכינה.

במסגרת המפגש הביע הנשיא את הערכתו הרבה לתרומתם של בני הישיבה לדורותיהם למדינת-ישראל ולביטחונה, שיבח את הרוח הערכית המהווה נר לרגליהם והדגיש את חשיבות שמירת המורשת המיוחדת הזו לדורות הבאים.

"אתם דור העתיד של הלוחמים הגיבורים שלנו ואתם גאווה גדולה לעם ישראל כולו. בני המכינות הקדם צבאיות ידועים כחיילים מעולים, קצינים מצטיינים וכלוחמים אמיצים. אני רוצה להביע את הערכתי והוקרתי העמוקה לכם, לרוח הקרבית שלכם ולאהבת הארץ. חונכתם על ערכים מצוינים ומשימתכם היא להעביר אותם הלאה לדורות הבאים ובכך להבטיח את עתידה של מדינת ישראל. אני מאוד שמח שבאתם לכאן".

במהלך המפגש ביקשו החניכים לשמוע את עמדתו של הנשיא בכל הנוגע לקידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינאים, שחרורו של ג'ונתן פולארד ונושאים חברתיים נוספים, והציפו בפני הנשיא את מחשבותיהם ואת אשר על ליבם בתקופה חשובה זו בה הם עומדים בפני הגיוס לצה"ל.

בנוגע לתהליך המשא ומתן בין ישראל לפלסטינאים ועל עתידה של ישראל אמר הנשיא כי "המטרה המרכזית העומדת בפני ישראל בימים אלו והשיקול המרכזי אותו יש להביא בחשבון הוא שמירה על מדינת ישראל כמדינה יהודית השייכת לעם היהודי. עלינו לעשות הכל בכדי לקיים את המטרה הזו ובכך להבטיח ולשמור על עתיד המדינה".

לשאלת אחד התלמידים על הפעולות לשחרורו של פולארד ענה הנשיא "דיברתי עם נשיא ארה"ב אובמה רבות וארוכות בנושא. יש שוני בתפיסת העולם של האמריקאים לגבי מתן חנינה לעומת מתן חנינה בישראל. כנשיא מדינת ישראל אני חש חובה מוסרית להעלות את הנושא הזה בפני האמריקאים בכל דרך אפשרית. הסברתי לנשיא אובמה את החשיבות בשחרורו של פולארד ואני אמשיך לעשות זאת".

הנשיא התייחס בדבריו גם לחשיבותה של הרוח היהודית ושל המוסר היהודי המלווים את עם ישראל כבר 4000 שנה והזכיר את חזון הנביאים "את הסוציאליזם יסדו היהודים, הנביאים. היה את הנביא עמוס, שדרש צדק חברתי, הוא תיאר את הצדק החברתי במילים הכי משכנעות –'זוג נעליים לאביון', נגד העשירים. והיה כמובן את הנביא ישעיהו שחזה את השלום ואמר- 'לא יישא גוי אל גוי חרב'. ואחר כך הגיע ירמיהו – הוא משך ביקורת ולא פחד לדבר על הכל בקול רם. התפקיד הכי חשוב בהנהגה היהודית היה הנביא החוזה את העתיד, מפני שאם נהיה צמודים לעבר ולהווה שום דבר לא יתוקן. הכל ניתן לתיקון בעתיד".

רגע מרגש נרשם בסוף המפגש כאשר פגש הנשיא את 'דור העתיד' של המכינה בעלי, בניהם של בוגרי המכינה שנהרגו בעת שירותם בצה"ל- אור-חדש פרץ בנו של רס"ן אלירז פרץ ז"ל, ואת גלעד ויואב קליין בניו של רס"ן רועי קליין ז"ל אשר היו בוגרי מכינת עלי, יחד עם ילדים נוספים בני גילם מהיישוב.

אור-חדש פרץ סיפר לנשיא כי לפני שאביו אלירז נהרג, הם למדו יחדיו על נשיא הסנהדרין ועל נשיא המדינה, באותו השיעור הבטיח אלירז ז"ל לבנו הצעיר כי ייקח אותו לירושלים להצטלם עם הנשיא, הבטחה אותה לא הספיק לקיים. היום, במלאות כמעט 4 שנים למותו, הגיע אור-חדש להצטלם עם הנשיא פרס ולהגשים את הבטחתו של אביו המנוח.

מנהל המכינה ליאור שטול סיפר לנשיא על המכינה, "בני דוד זו המכינה הראשונה אשר הוקמה לפני כ-25 שנה. חלק מהחניכים הנמצאים כאן החלו את שנת הלימודים הראשונה וחלקם בשנה השנייה. מיד לאחר מכן הם מתגייסים לשירות מלא, כל בעלי הפרופיל הקרבי מתגייסים ליחידות קרביות וכ45% מהם מתגייסים ליחידות מובחרות. כרגע הם לומדים ומכינים את עצמם לקראת שירות משמעותי בצבא ועוסקים בנושאים העומדים ברומו של עולם וברומן של מחשבותיהם לפני הגיוס".

בכינוס המיוחד השתתפו הרב אלי סדן- ראש מוסדות בני-דוד והרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה בעלי.

צילום :יוסף אבי יאיר אנגל