בישראל אומרים לא לביטקוין

הרגולטורים בישראל מזהירים במשותף נגד השימוש במטבע הווירטואלי בהתייחסות הרשמית הראשונה בגופים ממשלתיים. זה ממן טרור, כך נטען.

דורון רותם שני , כ"א באדר תשע"ד

מסוכן ויכול לממן טרור, הביטקוין בעיני הרגולטו
מסוכן ויכול לממן טרור, הביטקוין בעיני הרגולטו
לכידת תמונת מסך

הגופים הכלכליים בישראל מזהירים נגד השימוש במטבעות ווירטואליים.

במיוחד גם יוצאים נגד השימוש בביטקוין (BitCoin).שכבר זה לפרסום ולפופולאריות לא מעטה.

משרד האוצר, בנק ישראל, רשות המסים והרשות להלבנת הון יצאו במסמך משותף בו הם מציינים את הסכנות שיכולות לנבוע מהשימוש בביטקוין. עם זאת מציין המסמך כי בחינת הנושא עדיין בעיצומה.

ביו הנושאים שהוזכרו היה היכולת להעביר מטבעות את באופן אנונימי. בפעמים רבות, כך נטען, זה קורה תוך עקיפת הצורך בשימוש בגורמים הפיננסיים עליהם חל משטר איסור הלבנת הון ומימון טרור. לכן הוא קורץ מאוד לארגוני טרור כדרך למימון נסתר מעין – העסקאות אמנם גלויות ומתבצעות ישירות בין שני צדדים, אולם הצדדים נשארים אנונימיים, ולמעשה אי אפשר לעקוב אחריהם.

כמו כן נטען ששימוש מוגבר במטבעות יגדיל את גניבות המכשירים: הם נשמרים בדרך במחשב או בטלפון, ולפיכך הם חשופים לפריצה למחשבים ולגניבה בסכומים גדולים. ובהיבט הזה עוד נקודה שמסכנת את השימוש הוא שאובדן או שכחת סיסמת גישה יכולים בעצם לגרום לאיבוד מה ששמור במחשב. עוד הזהירו בכירי המערכת הכלכלית כי המאפיינים הייחודיים של המטבעות הווירטואליים עלולים להוות קרקע פורה לפעולות מרמה, כדוגמת 'הונאות פונזי'.

סיכונים אלו ואחרים גרמו לגופים להמליץ לציבור, ששוקל שימוש במטבעות וירטואליים מבוזרים, להיות מודע לסיכונים הייחודיים הגלומים בשימוש בהם, ולגלות ערנות וזהירות מוגברת.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il