"התקרבות לחוגים הליברליים בתחום האזרחות"

לאחר למעלה משנה וחצי שבה אויש תפקיד מפמ"ר אזרחות בידי ממלאת מקום, מונתה השבוע לתפקיד יעל גוראון.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"א באדר תשע"ד

השר שי פירון
השר שי פירון
פלאש 90

יעל גוראון, מורה ותיקה לאזרחות ומנהלת, הייתה מהתומכות הפעילות ביותר של המפמ"ר שהודח, אדר כהן, ונחשבת למקורבת אליו.

גוראון הייתה גם פעילה מרכזית ב'מועצת המורים לאזרחות', גוף וולונטרי המאגד מאות ממורי המקצוע, בעל אוריינטציה שמאלנית מובהקת.

גוראון אינה פעילה בגופי שמאל מוכרים, אולם בבחירות המקומיות ברחובות, עיר מגוריה, התמודדה ברשימת 'כיכר העיר – עוז', רשימה בעלת גוון שמאלני בולט. לדברי גורמים מקומיים בעיר, פלג 'כיכר העיר' ברשימה שאליו משתייכת גוראון הוא תנועה מקומית הדוגלת בערכים של חופש דת וקיימות, ונמצאת על הסקאלה הפוליטית בגבול שבין השמאל לשמאל הקיצוני. גוראון הוצבה במקום העשירי והלא ריאלי ברשימה, ואיננה חברת מועצת העיר.

המפמ"ר הקודם, אדר כהן, הודח אמנם על רקע בעיות מקצועיות בתפקודו, אולם הטענות שנשמעו נגדו ערב ההדחה נגעו גם לאג'נדה שהוביל בלימודי האזרחות. כהן נחשב למוביל סדר יום אזרחי מובהק, אשר דגל בהדגשת העיסוק באופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל במסגרת לימודי האזרחות, על חשבון העיסוק באופיה היהודי. מורים לאזרחות ואנשי מקצוע סיפרו ל'בשבע' כי האג'נדה של גוראון דומה מאוד לאג'נדה שהוביל אדר כהן בשעתו.

מינויה של גוראון מצטרף לשורת מהלכים שמובילים בימים אלו גופים שונים, המקדמים סדר יום אזרחי מובהק בכל הנוגע ללימודי אזרחות. מאמר שפרסמה לפני מספר חודשים מיכל ברק, המוגדרת כ"חוקרת בכירה, חינוך ואזרחות" בגוף השמאל 'מולד – המרכז להתחדשות הדמוקרטיה', מבטא את המגמות המסתמנות בנושא זה. לטענת ברק, "במהלך ארבע שנות כהונתו כשר החינוך, הוביל גדעון סער מהלך חסר תקדים של פוליטיזציה במערכת החינוך. בין השאר, הפך סער את לימודי האזרחות לזירת קרב פוליטית ושינה את אופיים וייעודם". ברק טוענת כי התפיסה שהשתלטה על המקצוע "מסוכנת, משום שהיא משטחת את לימודי האזרחות, מזניחה את החשיבה הביקורתית, ממעיטה בחשיבות של היכרות עם מיעוטים - וחמור מכול, משחררת את התלמידים מהתמודדות עם מורכבותה של המציאות הישראלית".

במאמרה מכתיבה ברק לשר החינוך החדש פירון רשימת משימות: "להתחיל בהקדם האפשרי בתהליך של שיקום מקצוע האזרחות: לדאוג למינוי מפקח חדש, להחליף את ועדת המקצוע ולאיישה באנשי חינוך ואקדמיה המייצגים מגוון רחב של תחומי דעת, השקפות עולם וקהילות". ברק גם לא מותירה ספק בשאלה מה צריך לעמוד במוקד השינוי שצריך לעבור המקצוע: דו"ח הוועדה הציבורית בנושא חינוך לחיים משותפים בין יהודים לערבים בישראל, והעיסוק בדמוקרטיה.

הימין מפקיר את זירת האזרחות

ברק מבטאת הלכי רוח רווחים במערך הוראת האזרחות, שמדאיגים מאוד גורמים שהיו מעורבים בניסיון לאזן את תוכנית הלימודים במקצוע. גורם בכיר במערכת מציין בשיחה עם 'בשבע' כי "כשרוח המפקד משתנה, הכול משתנה. אנחנו חוזרים חמש שנים אחורה בכל הנוגע לשינוי שניסינו להנחיל בתחום לימודי האזרחות". לדבריו, "יש התקרבות גדולה בין הקבוצה שאליה משתייכים אדר כהן ויעל גוראון לשר פירון. ההתקרבות היא לא רק מכיוון השר שמביע נכונות לקבל את עמדתם בסוגיות העקרוניות, אלא גם מכיוונם". כדוגמה מביא הגורם מאמר של אדר כהן עצמו, שבו הביע נכונות לקבל את הרעיון של בחינת בגרות משולבת בהיסטוריה ואזרחות, רעיון שנחשב עד לאחרונה בעיני חבריו ל'צלם בהיכל' האזרחות. הגורם מזכיר כי מינוי המפמ"רית החדשה עלול לבלום את תהליך שכתוב ספר הלימוד המרכזי באזרחות, כך שיהיה מאוזן יותר. "שמונת הפרקים שאמורים להתווסף לספר, ואשר עסקו בהצדקת מדינת הלאום, עוררו תגובות נזעמות וכבר חוברו נגדם שני דו"חות. כעת, לאחר המינוי, ספק רב אם הספר המשוכתב יאושר בכלל".

הגורם מטיל את האחריות למצב שנוצר גם על כתפי הציבור הדתי והימני. "במקום הראשון בסדר העדיפויות של כולנו עומדת ההתיישבות, במקום השני ישיבות ההסדר, והשורה התחתונה היא שתחומים כמו צורת החינוך לאזרחות במדינה נזנחים. אזרחות זה הרי עסק של שמאלנים. הצד השני לעומת זאת, משקיע בנושאים הללו משאבי עתק והתוצאות נראות בשטח. אם מורה רוצה לחפש מערכי שיעור על זכויות מיעוטים, דמוקרטיה מהותית וכדומה, הוא יכול למצוא רבים כאלה ברשת. מערכי שיעור על זהותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי - הוא ימצא בודדים, אם בכלל".