מעורבות חד"ש הוסתרה. ליבסקינד
מעורבות חד"ש הוסתרה. ליבסקינד צילום: ניסים לב

העיתונאי קלמן ליבסקינד מהעיתון מעריב מתייחס בטורו למתקפה נגד ישיבות ההסדר.

בפתח דבריו מציין כי לדעתו תלמידי ההסדר  צריכים לשרת בפועל יותר ממה שהם משרתים היום. "אני חושב שהפיקוח על מה שקורה בישיבות צריך להיות קפדני יותר. אני חושב שחייב להיות סינון שימנע כניסה חופשית מכל מי שרוצה להיכנס למסלול הזה, שדורש אנרגיות עצומות ללימוד תורה אינטנסיבי שלא קיימות אצל כל אחד. אני חושב שטוב יהיה אם חיילים דתיים ישולבו ביחידות הרגילות ולא יבואו לצה"ל כקבוצה מאורגנת וסגורה. אני חושב שבחופשות שניתנות לתלמידי ההסדר במהלך שנת הלימודים הם צריכים לעמוד לרשות הצבא", כתב.

ליבסקינד תוקף את הניסיון בימים האחרונים למקם את ישיבות ההסדר יחד עם הישיבות החרדיות, "מישהו הצליח לבלבל את כולנו בגדול. לקחת קבוצה איכותית, שמתגייסת ליחידות קרביות באחוזים גבוהים, שנותנת את חלבה ודמה למדינה ושמפוזרת היום בקרית שמונה, בשדרות ובירוחם, ולשים אותה על השולחן יחד מי שבמשך 65 שנה משקיפים על שדה הקרב מרחוק ואפילו לא מתפללים לשלומם של חיילי צה"ל בבתי הכנסת שלהם".

לדבריו, מדובר בעליהום פוליטי, ציני ומעורר בחילה גם אצל רבים כמוני, חובשי כיפה סרוגה שיש להם ביקורת כלפי מסלול ההסדר, כלשונו.

ליבסקינד מביא בטורו את המספרים האמיתיים מאחורי ישיבות ההסדר ומדגיש "להפוך את כל מוסד ישיבות ההסדר לסמל של שחיתות או השתמטות, זו כבר חוצפה של ממש".

הוא גם תוקף את תחנת גלי צה"ל, "אי אפשר להעלות על הדעת את כתב גלי צה"ל, שעשה את שירותו למען המולדת במסגרת יומן הבוקר, שואל את מנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר 'למה לא רואים את האנשים שלך בבתי העלמין', נכון?

"ואם כבר בגלי צה"ל עסקינן, תודו שיש משהו הזוי בעובדה שהתחנה הזו מרשה לעצמה לדון בסוגיה של השוויון בנטל וגם למתוח ביקורת על מישהו. זה פשוט לא נראה אמיתי. כי אם מדברים על שוויון בנטל אז למה להתחיל אצל החרדים ולסיים בהסדר? למה לא לפתוח את הכל? בואו נשאל מי הצבוע שמוכן לדבר על חוסר השוויון אצל ההסדרניקים, אבל אין לו בעיה שמדינת ישראל תחזיק קבוצה שהשירות שלה בצה"ל יתמצה בלהיות טכנאי שידור בציפורי לילה. שוויון? נטל?

ביום שתחנת רדיו, ערוץ טלוויזיה או עיתון יהיו מוכנים לנהל קמפיין סביב האבסורד שבו חיילים במדים משמשים ככתבי ספורט בתחנת שידור שבינה ובין צה"ל אין שום קשר, וביום שמישהו מכל אלה ידון בשאלה למה הערבים יכולים ללכת ללמוד באוניברסיטה בגיל 18 וחייל שמשרת בגולני נאלץ לדחות את הסיפור הזה בשלוש שנים, אני אאמין שיש כאן דיון ענייני. אבל זה לא יקרה ולכן, למרות שעמדות הבסיס שלי רחוקות מאלה של ההסדרניקים, אני יותר קרוב אליהם במאבק הזה. לא כי הם צודקים. כי הם קרבן לקמפיין פוליטי מכוער", כתב.