'נתניהו לא להוט לנובל'

סגנית השר ציפי חוטובלי: נתניהו אינו להוט לויתורים אך התמהיל של שחרור מחבלים, הקפאה ודיבור על ירושלים לא יותיר אותו עם קואליציה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג באדר תשע"ד

ראש הממשלה נתניהו בכנס
ראש הממשלה נתניהו בכנס
צילום: אבי אוחיון - לע"מ

סגנית שר התחבורה, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, דוחה את טענות נציגי השמאל בכנסת נגד מכתב סגני השרים וחברי הכנסת בקואליציה לנתניהו, מכתב בו הם מזהירים מאפשרות של היענות לדרישה האמריקאית להקפאת בנייה בגושי הישובים.

לדברי חברת הכנסת חוטובלי המכתב שפורסם בסוף השבוע שעבר מבטא למעשה את עמדותיו האמיתיות של ראש הממשלה נתניהו כפי שהיה רוצה לבטא אותן אך מטעמים שונים הוא אינו עושה זאת. לדבריה נתניהו אינו שש לעקירת ישובים או למהלך של פילוג המפלגה כמעשה הקמת 'קדימה' או פילוג העם בחלוקת הארץ. לדבריה נתניהו הוא אדם אחראי שאינו להוט אחר מדשאות הבית הלבן ופרס נובל אלא נוהג מתוך מודעות לסכנות שברעיון המדינה הפלשתינית, והוא לכשלעצמו היה שמח מאוד לו היו האמריקאים מרפים את הלחץ שהם מפעילים עליו.

לדבריה גם אם ראש הממשלה מקיים ויכוחים כאלה ואחרים עם סגני שרים וחברי כנסת הרי ש"גם הוא כמונו יודע שאין היתכנות אמיתית להסדר". משום כך סבורה חוטובלי כי אין להגדיר את המכתב כמשיכה ימינה אלא כחלק מהמשחק הפוליטי.

בראשית דבריה נשאלה חברת הכנסת חוטובלי לשאלת המונח ששולב במכתב סגני השרים 'שבירת כלים', שבירה שאליה יוביל מהלך של הקפאת בנייה. חוטובלי מבהירה ומציינת כי "כולם יודעים מה עשינו בקדנציה הקודמת כשדובר על הקפאה שנייה. התחלנו להבהיר שלא נהיה שותפים להצבעות האמון בממשלה, דיברנו על היעדרויות מהצבעות בימי רביעי. יש הרבה דרכים לאותת לראש ממשלה שהמפלגה לא תעמוד מאחוריו אם ילך למהלכים שכאלה".

לדברים אלה מוסיפה חוטובלי ואומרת כי היא אמנם משוכנעת שראש הממשלה לא יסכים להקפאת בנייה, אך היא סבורה שיש דברים חמורים יותר מהאיום הזה. היא מזכירה בדבריה כי המהלך המדיני כלל שחרור מחבלים, מהלך שלו התנגדו רבים מאוד משורות הליכוד, ובמידה ושחרור המחבלים ילווה להקפאת בנייה ולדיבור על ירושלים הרי "התמהיל המסוכן הזה לא יותיר אותו עם קואליציה".

"אנחנו עומדים על המשמר כדי שלא להגיע לרגע האחרון", היא אומרת ומספרת על פגישה צפויה לשדולת ארץ ישראל עם שגריר ארה"ב בישראל ביום שלישי הקרוב. לדבריה מדובר במפגש שבו מבקשים האמריקאים, כמו צעדים קודמים, לבחון עם האגף הימני בליכוד את גבולות ההיתכנות הפוליטית של ראש הממשלה לקידום התהליך המדיני. "יש כאן ניסיונות שלנו לשדר מסר ברור מול המסרים שג'ון קרי מנסה להעביר לנו על כך שהוא מבקש רק את טובת העם היהודי. רק לגורם אחד במדינה הזו יש את הזכות לקבוע מה טובת העם היהודי וזה העם בישראל שבחר ממשלה על הרעיון שהארץ לא תחולק, וכל הדיבורים שמתקיימים כעת מסכנים את הדבר. התקופה הזו היא הרת גורל ולכן צריך לפעול בכמה מישורים גם בתוך מוסדות הליכוד. כל זה נועד להשאיר לנו מנעד פעילות שתאפשר לנו עמידה במה שהבטחנו לציבור".

באשר לתחושה שעצם הצורך במכתב סגני השרים ובמאבקו המשפטי של חבר הכנסת דנון בראש הממשלה יש בהם כדי להעיד על הכיוון הפוליטי שאליו הולך נתניהו, מזכירה חוטובלי כי ראש הממשלה עצמו, בתקופת כהונתו של שרון כראש ממשלה, ניהל מאבקים נגד חלוקת הארץ. "זה דבר מקובל מאוד במפלגה שיש בה מאבקי כוח. ראש ממשלה רוצה להרשות לעצמו לעשות הכול ותפקיד החברים לקבוע לו את גבולות הגזרה. זהו טבעה של הפוליטיקה".

לדברים אלה מוסיפה חוטובלי ומזכירה את הרעיון שהופץ באחרונה אודות הכרה עקיפה של הפלשתינים במדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי. לדבריה גם אם אבו מאזן יחליט מטעמים טקטיים להכיר במדינה יהודית "המציאות שבה אמירה כזו תאפשר לראש הממשלה לדהור במו"מ המדיני היא מציאות שאינה נכונה בעיני. תפקידם של סגני השרים הוא להבהיר שלא נאפשר כר נרחב לפעולה על בסיס הצהרות בלתי מחייבות בעליל של הפלשתינים, כפי שהוכח בהסכמי אוסלו ובהסכמים נוספים".

"מבחינתנו, אם תהיה מציאות שהמו"מ יתפוצץ כי הצדדים לא יכולים להגיע להסדר של ממש לא נבכה ולא נצטער ואפילו נברך על כך, כי אין היתכנות להגיע להבנות בין הצדדים, אבל עצם קיומו של מו"מ שבו ישראל מצטיירת ככזו שמעוניינת להגיע להסדר עם שכניה היא דבר שמבחינתי הוא המקסימום שניתן לאפשר אותו במציאות הנוכחית. אין אפשרות לקבל שום מציאות של עקירה ונסיגה. כל ההתיישבות היהודית כולה חייבת להישאר בריבונות ישראלית ולא לשחק בתרגילי השהייה דיפלומטיים של חכירת שטח ל-20 שנה וכו'".