נשים
נשיםיוני קמפינסקי

קורס הכוון תעסוקתי מיוחד ממקד את פעילותו בנשים בגילאי 40 לערך המבקשות לערוך שינוי קריירה דווקא בגיל זה. על הקורס והמסקנות שהובילה לתחושה שהוא אכן נחוץ סיפרה ביומן ערוץ 7 רונית בוגין, סמנכ"לית ב'יד 2 דרושים', האתר שמאחורי הקורס.

מתברר כי מנתונים שאספו אנשי 'יד 2 דרושים' בבדיקת פרופיל המחפשים לעשות שינוי בקריירה באמצע החיים עולה כי נשים מהוות רוב משמעותי בקרב ציבור מחפשי קריירה שנייה ומספקת. זאת לעומת גברים שרובם יחפשו קריירה שנייה או מימוש ייעוד רק אם יפלטו ממעגל העבודה.

על הסיבות שהובילו מציאות זו מעיד פילוח הנתונים שמציג 'יד 2 דרושים', פילוח המגלה כי 30% מהנשים הן נשות קריירה שעבדו בתחומי ההיי-טק והביו-טק ונשחקו משעות העבודה הארוכות והממושכות ולמרות התגמול הכלכלי הגבוהה עייפו מהמרוץ ומחפשות כיוונים אחרים להמשך דרכן המקצועית. 30% הן נשים החוששות מכך שיתקשו למצוא מקום עבודה בהמשך הקריירה בשל העדפת השוק לצעירים ומעדיפות למצוא כיוונים אחרים ולהכין עצמן מבעוד מועד. 25% הן נשים שנפלטו ממעגל התעסוקה, מתקשות לחזור אליו ולאחר חודשים של ניסיונות, מבקשות לבחון כיוונים אחרים. 15% הן נשים אשר פינו זמן לגידול הילדים ומוצאות שכאשר הילדים גדלו הן צריכות למצוא לעצמן תעסוקה.

בוגין מציינת בדבריה כי על אף הרצון להציג את המציאות כשוויונית בין גברים לנשים הרי שרבות מהנשים נכנסות לשוק העבודה בגיל צעיר תוך התפשרות מסוימת על מנת שתוכלנה לעבוד בשילוב עם הקמת המשפחה, אך כאשר הילדים גדלים הן שבות לרצונות המקצועיים שנדחקו מעט לאחור.

בקורס המדובר קיימת התמקדות באופן בו נכון לבחור מקצוע שני, ביכולת למנף ידע מקצועי לטובת החיפוש ולטובת העבודה וכן גם הכרות עם המשמעות הכלכלית של שינוי בקריירה ותחילתה של קריירה חדשה.

לדברי בוגין קיימים לא מעט מקרים שבהם תוך כדי הקורס מגלות המשתתפות כי מדובר במחיר כבד מדי לשינוי קריירה או שהסיבות שהובילו אותן לחשוב על שינוי אפיק מקצועי אינן סיבות די מהותיות ונכון יותר לשוב אל חיקו החמים והבטוח של המקצוע המוכר. עם זאת היא מדגישה כי השיבה אל המקצוע המוכר לאחר היכרות עם הנתונים מאפשרת חזרה אליו מתוך השלמה ולא מתוך תחושת פשרה ותסכול על אבדן קריירה מושלמת ומופלאה שמחכה להן בחוץ.