הרב משה מוסקוביץ'
הרב משה מוסקוביץ'אתר ערוץ 7 ברוסית

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר הרב משה מוסקוביץ', רבה הראשי של העיר חרקוב שבאוקראינה, על התחושות בקהילה היהודית בעיר שאליה נס נשיא אוקראינה המודח רגע לפני שעזב את גבולות המדינה.

לדבריו של הרב מוסקוביץ' הקהילה עצמה חשה "בסדר גמור", כלשונו, אם כי בקהילה בקייב המציאות סוערת הרבה יותר.

בקהילה שלו, בחרקוב, מקווים שהעובדה שהנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ' מצא לנכון לעבור דרך חרקוב בדרכו אל מחוץ לאוקראינה לא תביא עליהם את המשך המהומות כעיר החשודה לכאורה בשיתוף פעולה עמו.

הרב מוסקוביץ' מזכיר כי ראש הממשלה לשעבר טימושנקו שיצאה מכלאה ביממה האחרונה לאחר בריחתו של ינוקוביץ' שמרה בעבר על קשר ידידותי עם יהודי המדינה, אך עם זאת הוא מזכיר כי רבים מתומכיה מאופיינים באנטישמיות והוא עצמו מקווה שהדבר לא יבוא לידי ביטוי בימים הקרובים.

"מסירות נפש", מגדיר הרב מוסקוביץ' את האופן בו מנהלים רבני הקהילות הקטנות את קהילותיהם בימים אלו. באשר לקהילת חרקוב עצמה הוא מספר כי שם מתכננים בימים אלה  את אירועי פורים ברוב עם. לדברים אלה מוסיף הרב מוסקוטביץ' ומציין כי תפקידו כשליח חב"ד לחרקוב הוא לאפשר ליהודים המעוניינים להישאר במקום לחוש ביטחון ושמחה, אם כי כבר כעת הוא יודע על תכונה של יהודים שחשים צורך ורצון לעזוב את אוקראינה ולעלות לארץ. לדבריו המציאות האלימה של שלושת החודשים האחרונים מחדדת בקרב יהודים רבים את הרצון לעזוב את אוקראינה ולעלות ארצה.

בהקשר זה מוסיף הרב מוסקוביץ' הערה בכיוונם של בעלי התפקידים בארץ כמי שעליהם להיערך ולהעניק לעולים ארצה את השירות המגיע להם.