איך מונעים מהמתים לבוא להצביע?

דיון סוער נערך בוועדת הפנים של הכנסת לקראת הבחירות החוזרות בבית שמש. בדיון דרשו חלק מהח"כים לוודא שכל החיילים יכולים להצביע.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד באדר תשע"ד

ועדת הפנים והגנת הסביבה ערכה היום (שני) דיון סוער לקראת הבחירות החוזרות לרשויות המקומיות בבית שמש ובנצרת בעקבות החלטת בית משפט העליון.

לוועדה הוזמנו נציגי משרד הפנים ונציגי הצבא והמשטרה שדיווחו על היערכותם לקראת קיום הבחירות ב-11 במרץ.

יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב, ביקשה לבחון כיצד מתכוון הצבא לאפשר לחיילים תושבי ישובים אלה להצביע וכן כיצד נערכת המשטרה לשמור על הסדר בקלפיות.

"איך אתם מונעים את זה שהמתים יבואו להצביע ואיך אתם דואגים לכך שרק אנשים שגרים בישוב ורשומים שגרים בישוב יבואו להצביע", שאלה רגב בסארקזם.

המפקח הארצי על הבחירות, יוסי ברון, ענה לרגב, כי "משרד הפנים פרסם הנחיות מיוחדות לקראת הבחירות החדשות. אנחנו נתגבר את בעלי התפקידים המרכזיים כך שבכל קלפי יהיו שני מזכירים, שניהם עובדי מדינה שאינם מתגוררים באחת משתי הערים האלה כדי להגיע לטוהר המידות. אנחנו נדריך אותם ונשים דגש על כל מה שבית המשפט העליון נתן עליו דגש, במיוחד בכל הקשור לפרוטוקולים. אנחנו מתואמים תאום מלא עם משטרת ישראל ונדרוש תגבור של כוחות משטרה בקלפיות, לא נסתפק רק בסיורים, שבכל קלפי יהיה לפחות שוטר אחד. אנחנו נתגבר גם עם סדרנים ועם כוחות אחרים מטעם הרשות".

ברון דיווח, כי בבית שמש יש 89 קלפיות עם כ-50,466 בעלי זכות בחירה ובנצרת יש 76 קלפיות עם כ-53,000 בעלי זכות בחירה. "הודעות לבוחר יופצו לכל הבוחרים ואני מקווה שכבר מחר אנשים יקבלו הודעות לבתים".

קצין בחירות צה"ל, סא"ל אלון סלומון, ציין בפני חברי הוועדה, כי "נכון להיום בבית שמש יש כ-1500 משרתים, כולל בני ישיבות, וכולל כאלה שמשרתים במג"ב ובמשטרת ישראל כשירות חובה ובנצרת יש כ-50 חיילים. חלק מהחיילים משרתים ביחידות פתוחות ועורפיות שבהן אין בעיה לממש את זכות ההצבעה. חלקם משרתים ביחידות סגורות שלא מאפשרות יציאה על סמך פעילות רגילה. ההנחיה שיצאה מראש אכ"א היא שבכל פיקוד יהיה בעל תפקיד אחד בלבד שהוא הפונקציה הרלוונטית לדון בנושא של אי שחרור חיילים. לכל סגלי השלישות ביחידות ידוע כי ביום בו יתקיימו הבחירות החיילים רשאים לחופשה על מנת לצאת ולבחור. אנו מפיצים את השמות של הזכאים לצאת להצביע לכל החיילים והמפקדים".

לדברי משרד הפנים, החיילים יצביעו הפעם בקלפיות האזרחיות ולא באמצעות מעטפות כפולות.

מפקד תחנת נצרת, ניצב משנה יוסי חמו: "אנחנו נמצאים בשלב טרום הבחירות שבו אנו נערכים לשמירה על הסדר ביום הבחירות וביום שאחרי. אנחנו יושבים עם הנציגים, מנהלי הבחירות שמונו ובונים יחד איתם היערכויות. יהיו 2 מעגלי אבטחה, הראשון בקלפי עצמה והשני ברחבי העיר".

מפקד תחנת משטרת בית שמש סגן ניצב שלומי טולדנו: "אנחנו בעיצומה של עבודת מטה לטובת טרום הבחירות ולאחר הבחירות. ביום הבחירות נעשה היערכות מרובה בשיתוף עם משטרת ירושלים, נערך גם בקלפיות עצמן, גם בריכוזים וגם ברחובות, ונלווה את הקלפיות לבניין העירייה. במידה ויהיו הפרות סדר אנו נטפל בצורה נחושה כמו שעשינו בפעם הקודמת".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר, כי "אני דורש את הגברת הפיקוח בבית שמש. ההערכות צריכה להיות הרבה יותר גדולה. אני חושב שצריך להיות שוטר וחוקר בכל קלפי. במידע שהגיע אלינו יש היערכות סודית להפרות סדר ביום הבחירות".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) תקף "אנחנו צריכים להתבונן מכל מה שקורה סביבנו, בקייב, בסוריה, במצרים ואני רואה שאנחנו לא רחוקים מהם. יש במדינת ישראל פגיעה בזכויות של מיעוטים חרדים וערביים, אני חושב שאם בכנסת יתקיים גינוי כנגד חרדים אני מפחד להגיד מה יכול להיות. אם תשללו את זכויות האדם הבסיסיות המאבק יעבור מהקלפי לרחובות".

ח"כ נחמן שי (העבודה) אמר בדיון, כי "אני רוצה להביע תקווה שמשרד הפנים והמשטרה ישקיעו מאמצים רבים ושנוכל להבטיח שהבחירות יהיו אמינות וייצגו את האוכלוסייה בבית שמש. לגבי החיילים יש להם משקל חשוב, חשוב לעשות מאמץ גדול, כל חייל צריך לדעת שיש לו זכות לצאת ולהצביע באותו יום".

ח"כ מירי רגב סיכמה את הדיון וביקשה מנציגי המשטרה להיערך באופן מתוגבר. "הבחירות הן בחירות טעונות. יש צורך למנוע הסתה והפרות סדר. אין ספק שהחיילים יכולים להכריע את הבחירות בבית שמש ולכן צריך להיערך ולאפשר לכל אחד מהם זכות הצבעה. כלל משרד הפנים צריך לאפשר לכל אחד שזכאי להגיע באותו היום לקלפי ולממש את זכותו".