הסתה אנטי ישראלית בחסות אונר"א

חבר הכנסת יוני שטבון קיים היום (שני) כנס דיפלומטים בנושא ההסתה האנטי ישראלית בבתי הספר במחנות הפליטים הפלסטינים.

שטבון ביקש להציג לנציגי המדינות השותפות למימון פעילות אונר"א ממצאים מחקריים המעידים על פעילות הסתה אנטי ישראלית במוסדות החינוך של הארגון ובספרי הלימוד הנלמדים במחנות הפליטים ביהודה ושומרון, עזה וירושלים.

בכנס השתתפו נציגי האיחוד האירופאי ושגרירי\נציגי שגרירויות האיחוד האירופאי, בריטניה, קנדה, נורבגיה, צרפת, טורקיה, ארגנטינה, קוסטה ריקה, צ'ילה, בלגיה, בולגריה והפיליפינים. מי שעוד נשא דברים היו חברת הכנסת לשעבר ד"ר עינת וילף, ח"כ ד"ר שמעון אוחיון וד"ר ארנון גרוס, החוקר את ספרי הלימוד במחנות הפליטים.

"העולם חייב לבחון מחדש את העברת הכספים לאונר"א, לא ברור שלמדינות יש מושג מה נעשה בכספים שהן מעבירות", אמר ח"כ יוני שטבון, והוסיף כי "בין שידעה ובין שלא ידעה, אונר"א חוטאת למטרתה המקורית. במקום רווחה וסעד לפליטים הפלסטינים, היא מגדלת קיני טרור ותעמולה אנטי ישראלית. האם לזה התכוון המערב? אני בספק, מוכרחים להציב מראה לעולם, יש לבחון מחדש את העברת הכספים לאונר"א".

שטבון הבהיר כי "כחבר כנסת ישראלי, האינטרס היחידי שמעניין אותי הוא האינטרס של מדינת ישראל. אותנו לא צריך לעניין האם המערב מודע או לא מודע לנעשה במחנות הפליטים. חובתנו להראות את זה לעולם. ההסתה בלתי נסבלת ובלתי נתפסת, לא נוכל לעבור כך על לסדר היום".

ד"ר ארנון גרוס, החוקר את ספרי הלימוד הפלסטינים, טען כי "יש שלושה ערכי יסוד שנמצאים בבסיס התעמולה הפלסטינית: דה לגיטימציה לישראל, הם לא מכירים בקיומנו כלל ועיקר. דמוניזציה לישראל ולעם היהודי, את כל סבלות העם הפלסטיני בכל זירות החיים הם תולים בכיבוש הישראלי, לא זה שהחל בששת הימים אלא זה של מלחמת 1948. מבחינתם, אין לנו זכות קיום כאן. עקרון היסוד השלישי הוא הקריאה למאבק מזוין למען שחרור פלסטין. בספרי הלימוד הפלסטינים, זכות השיבה אינה רעיון רומנטי ובאמצעות דה לגיטימציה לישראל ודמוניזציה, הם הופכים אותה לשאיפה ריאלית מקווה". גרוס הדגיש כי "יש כאן מסורת של שנאה והסתה שעוברות מדור לדור. זה למעלה משישים שנה שאונר"א פועלת במחנות הפליטים, שירותי החינוך של הארגון מסייעים להפיץ את התעמולה האנטי ישראלית מה שעומד בניגוד גמור למטרות המוצהרות של הארגון".

אונר"א, סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטינים, קמה במטרה לטפל בבעיית הפליטים הפלסטינים, לספק להם קורת גג ושירותי חינוך, בריאות וסעד. הארגון מספק טיפול רפואי, חינוך, מזון וביגוד ב-59 מחנות פליטים פלסטינים ביהודה ושומרון, עזה, ירושלים, ירדן, סוריה ולבנון. בארגון עובדים כ- 23 אלף עובדים, רובם פלסטינים וחלקם פעילי חמאס.

בבתי הספר של הארגון לומדים מאות אלפי תלמידים פלסטינים, כאשר ההערכות מתקרבות לכחצי מיליון תלמידים. על פי דיווחי אונר"א, התקציב השנתי שהארגון מעביר למערכות החינוך הפלסטיני במחנות הפליטים נאמד בכחצי מיליארד דולר כאשר מקורות המימון העיקריים הם כספים שמועברים מהאו"ם, האיחוד האירופאי, ארה"ב, בריטניה, קנדה, נורבגיה, שבדיה, ערב הסעודית, יפן, גרמניה ואוסטרליה. "האם לזה התכוון המשורר? יש כאן הסתה אנטי ישראלית בחסות אונר"א", אמר שטבון, "מדינות המערב מממנות חממות של טרור, ואת זה מוכרחים לעצור".

סוגייה נוספת שעלתה לדיון הייתה שאלת הגדרת הפליטים, חברת הכנסת לשעבר, ד"ר עינת וילף, דיברה על מה שכינתה 'המוסר הכפול של המערב': "אני באה מהשמאל הליברלי, אני מאמינה וחותרת לשלום המבוסס על רעיון שתי המדינות. מדינות המערב שמאמינות בשלום המבוסס על עקרון שתי המדינות לשני העמים לא יכולות מצד אחד להתנגד להרחבת ההתנחלויות אך מאידך לתמוך בהרחבת מספר הפליטים הפלסטינים. ילד שנולד בעזה אי אפשר לקרוא לו פליט מאשקלון. זה ממש מוסר כפול".

באותו הקשר הוסיף ח"כ ד"ר שמעון אוחיון "איך יכול להיות שאחרי שלושה דורות עדיין מדברים על פליטים. עליתי ממרוקו, ילדיי אינם פליטים. הם נולדו בישראל. אנשים שכבר נולדו ברמאללה או בעזה, שוב אינם פליטים בדיוק כפי שילדיי אינם פליטים. מאוד קשה לחשב במדויק את מספר הפליטים, אך אם ניקח את החשבון שלהם הרי שיש גם שישה מיליון פליטים יהודים".