המהומות בקייב, אוקראינה
המהומות בקייב, אוקראינהרויטרס

לנוכח התגברות ההתנכלויות לאישים ומוסדות יהודיים ברחבי אוקראינה, פנה הבוקר מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון משה בוגי יעלון בקריאה דחופה כי מדינת ישראל תשלח מאבטחים מיומנים להגן על קהילות יהודיות בערים ובעיירות האוקראיניות שפעילות הגורמים האנטישמיים בהן עלולה להסלים עד כדי גביית קורבנות בנפש ברחבי אוקראינה.

במקביל דורש איגוד הארגונים היהודיים מראשי מדינות אירופה להבהיר לגורמי האופוזיציה בקייב כי מוטלת עליהם האחריות למנוע המשך התנכלות ליהודים במדינה.

מרגולין מדווח לראש הממשלה ולשר הביטחון על כך שביומיים האחרונים קהילות יהודיות שונות ברחבי אוקראינה מביעות חששות כבדים ותחושה קשה של חוסר אונים לנוכח גל הולך וגובר של מתקפות אנטישמיות.

בין האירועים המדווחים, מונה הרב מרגולין למשל: זריקת בקבוק תבערה בבית הכנסת בז'אפרוז'ה, שליחת הודעה לרבה של קריוורוג שעליו לעזוב את העיר בתוך 72שעות, כיתוב על בית הרב בבליצרוקוב "אנחנו כבר לידך", כיתוב בקייב 'אתם הבאים בתור הפלת פסל של אמן יהודי וגרפיטי בעד המפלגה האנטישמית ועוד.

"מדיווחי הקהילות עולה מגמה מדאיגה שככל שחולף הזמן מתמקדים מעשי האלימות והשנאה במטרות יהודיות – ואין מושיע. האתגר ברור וגם המורכבות שבנקיטת צעדי אבטחה במדינה ריבונית זרה. אך זהו, ללא ספק, מצב חירום יהודי", כותב הרב מנחם מרגולין לראש הממשלה ולשר הביטחון בפנייתו הדחופה ומציין, "בשם יהודי אוקראינה, מרכז רבני אירופה ואיגוד הארגונים היהודיים באיחוד האירופי אני קורא לכם לנקוט בכל צעד אפשרי ובכלל זה שיגור מאבטחים לאבטחת שלומם של הקהילות היהודיות באוקראינה עד יעבור זעם".

הרב מרגולין מציין בפנייתו לראש הממשלה ולשר הביטחון כי מדינת ישראל הוקמה על מנת להבטיח את ביטחון העם היהודי. "מטס חיל האוויר מעל מחנות ההשמדה באושוויץ העביר מסר ברור כי המדינה תוודא את ביטחון יהודי העולם גם במדינות זרות. אין צורך להגיע למצב קיצוני כל כך ולצערי הגיעה שעה בה נדרשת התערבותה של המדינה".