יוגברו מאמצי איתור יצירות שנגזלו ע"י הנאצים

שרות התרבות של ישראל וגרמניה סיכמו על הקמת פורום ישראלי-גרמני לחקר מוצאות יצירות אמנות שנגזלו מיהודים ע"י הנאצים.

נתנאל כ"ץ , כ"ה באדר תשע"ד

לבנת ומקבילתה הגרמנית
לבנת ומקבילתה הגרמנית
צילום: דרור עינב

במסגרת ישיבת ממשלה משותפת של ישראל וגרמניה, שהתקיימה היום בירושלים, נועדו שרת התרבות, לימור לבנת, ושרת התרבות והתקשורת של גרמניה, פרופ' מוניקה גרוטרס.

השתים סיכמו על הקמת פורום משותף לחקר מוצאות יצירות אמנות שנגזלו מיהודים ע"י הנאצים.

במהלך הפגישה, אמרה השרה לבנת, כי כבר היום מתקיים שיתוף פעולה בין שגרירות ישראל בברלין לבין שלטונות גרמניה בנוגע לאוספים ידועים, ביניהם "אוצר הגולפים" ו"אוסף גורליט", בכדי לאפשר ליורשים לתבוע את רכושם.

במהלך הפגישה ציינה שרת התרבות, לימור לבנת, כי פנתה למוזיאונים בישראל, אשר ברשותם אוספים שנאספו לאחר מלחמת העולם השנייה, בכדי לקבל הערכה לתקציב הנדרש מהם עבור חקר המוצאות. השרה לבנת אמרה, כי לאחר קבלת הערכת המוזיאונים, היא תפעל לגיוס תקציב מיוחד עבור מטרה זו.

עוד הוסיפה השרה לבנת, כי תיבחן הקמת קרן ייעודית לרווחת ניצולי השואה וזיכרון השואה מכספי מכירות יצירות גזולות שלא נמצאו להם יורשים.

במהלך הפגישה סקרה השרה לבנת את שיתופי הפעולה הענפים הקיימים בכל תחומי התרבות בין המדינות, אשר כוללים: הפקת סרטים משותפת במסגרת הקופרודוקציה, שיתוף פעולה בין פסטיבלי הקולנוע השונים (למשל, "דוק אביב" ו"דוק לייפציג") , שיתופי פעולה במחול והופעות של להקות מחול ישראליות ברחבי גרמניה, שיתוף פעולה בתחום התיאטרון (הקמארי והתיאטרון בשטוטגרט), השתתפותה של ישראל בירידי הספרים הבינלאומיים בגרמניה ועוד.

שרות התרבות אמרו, כי בשנת 2015 ישראל וגרמניה יציינו 50 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים ביניהן, והתייחסו להרחבת שיתופי הפעולה התרבותיים בין המדינות, לרבות: פרס התרגום שיוענק מדי שנה למתרגם ישראלי ולמתרגם גרמני עבור עבודתם בתחום ספרות יפה או חומר מדעי אקדמי ממגוון תחומים. כמו כן, התייחסו לקידום תהליך הדיגיטציה בין הספריות הלאומיות של המדינות, בעיקר בכל הנוגע למורשת יהדות גרמניה בשתי המדינות והקמת קרן משותפת למטרה זו.

הוחלט, כי גורמים מקצועיים מישראל וגרמניה יבחנו במשותף את יישומם של הפרויקטים המוצעים והיתכנותם.

השרה לבנת הודתה לשרה גרוטרס על המדיניות אותה היא מובילה בנושא חקר מוצאות ובירכה על קשרי התרבות והאמנות הענפים בין המדינות ההולכים ומתפתחים, המאפשרים העמקת ההיכרות בין אזרחי המדינות, פיתוח קשרים מקצועיים והגברת המודעות לתרבות הישראלית והגרמנית גם בקרב הקהל הצעיר.

השרה גרוטרס אמרה כי "בכוונת ממשלת גרמניה להכפיל המאמצים בטיפול בנושא זה אשר נמצא בטיפולי מאז תחילת כהונתי. ברצוני להדגיש כי עבורי לא מדובר רק בפיצוי חומרי אלא בגורלות של אנשים. התמונות מספרות הלכה למעשה את ההיסטוריה מאחורי אותם אנשים".

בסיום פגישתן, הזמינה השרה לבנת את מקבילתה הגרמנייה לפסטיבל האופרה, שיתקיים במצדה ביוני 2014, בו תוצג האופרה "לה טרוויאטה".