לבטל פטורים ממס. קרנית פלוג
לבטל פטורים ממס. קרנית פלוג צילום: פלאש 90

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ונגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, נועדו לישיבת עבודה בכנסת ובה דנו בדרכים להסרת החסמים העומדים בפני הציבור החרדי בדרכם למציאת מקומות עבודה.

נגידת הבנק ד"ר קרנית פלוג אמרה בפגישה כי לפתרון בעיית שיעור התעסוקה הנמוך במגזר החרדי יש חשיבות הן מבחינת כלל המשק, והן מבחינת האוכלוסייה החרדית עצמה, "יש לפעול ביצירתיות ולגבש מדיניות אקטיבית אשר תסייע באיתור והסרת החסמים העומדים בפני כניסתם של חרדים לשוק העבודה".

הנגידה הדגישה כי בנאומיה האחרונים הבהירה את הצורך בהגדלת מספר המועסקים מהציבור החרדי בשוק העבודה, וכי עמדה על הצורך לפעול נגד תופעות של אפליה בשוק התעסוקה, כולל לגבי המגזר החרדי. "הגדלת שיעור התעסוקה הנה מרכיב חשוב מאד בהבטחת עתידה של הכלכלה הישראלית, ובנק ישראל ימשיך לפעול בדיאלוג הן עם הציבור החרדי והן עם הממשלה כדי לסייע בגיבוש מדיניות מתאימה להתמודדות מוצלחת עם הסוגיה, לרווחת כל אזרחי ישראל".

הנגידה דחתה את הטענות שעלו לגבי התבטאויות שהופנו כביכול נגד הציבור החרדי בנאומה בשבוע שעבר, והדגישה כי לא הייתה בנאומה ביקורת כלפי ציבור כזה או אחר.

ח"כ גפני אמר לנגידת הבנק כי הציבור החרדי מורכב משלושה חלקים עיקריים, "חלק מרכזי בציבור החרדי לומד תורה ולא יפסיק לעשות זאת, חלק נוסף עובד לפרנסתו בתחומים רבים, וחלק מרכזי בציבור החרדי מחפש עבודה ולא מצליח למצוא בשל התדמית הקיימת כלפי הציבור החרדי, "מעסיק ממוצע שרואה מולו חרדי שבא לראיון עבודה - בטוח שהוא ימצא קבר מתחת לשולחן העבודה ויתחיל להפגין", אמר גפני, שהביא בפני נגידת הבנק דוגמאות רבות ליכולת של הממשלה לבצע שינויים ובהם תיקוני חקיקה, הסרת חסמים ובירוקרטיות, אשר יסייעו לעולם התעסוקה בציבור החרדי.

ח"כ הרב גפני אמר כי יחד עם חברי הכנסת החרדיים ישמח לסייע בידה לפעול בנושא, "לשכותיהם של חברי הכנסת מוצפים בפניות מהציבור החרדי המחפשים עבודה. אם הממשלה ונציגיה מחפשים כותרות – שיודיעו שצריך להכניס לימודי ליבה בישיבות ובמוסדות התורה, אבל אם מחפשים פתרונות לנושא התעסוקה בקרב אלו המחפשים עבודה, צריך פשוט לעבוד, להבין את המצב לאשורו, ולפעול לשחרור החסמים והבירוקרטיה". בתום הישיבה סיכמו נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, וח"כ משה גפני להמשיך בדיאלוג לסייע בפתרון הסוגיה.