השר לפיד בכנס INSS
השר לפיד בכנס INSS חן גלילי

שר האוצר, יאיר לפיד, השתתף הערב (רביעי) בכנס פרס התעשייה של התאחדות התעשיינים.

במהלך נאומו אמר לפיד כי "יזמות תעשייתית זה ביטוי גדול, אבל מאחוריו יש תמיד אדם אחד, עם רעיון אחד, שמפתח מכונה אחת, שמייצרת מוצר אחד".

"הוא עובד על זה כל היום, ואז בלילה הוא יושב במטבח, עם ערימה של חשבוניות, ודואג, ומרגיש שהוא לבד בעולם, ושהרעיון שלו בטח לא שווה כלום, אבל הוא טועה, כי האיש או האשה הזו, שמסתובב עם רעיון למוצר שהשוק חסר אותו – היום קוראים לו "ווייז", ופעם קראו לו תוכנת "דוס" ולפני זה קראו לו "מכונת הדפוס של גוטנברג" - לא מייצר רק מוצר. הוא מייצר משמעות. משמעות שבאה לידי ביטוי ביצירת מקומות עבודה, ברכישת סחורות ושירותים ממפעלים אחרים, בייצוא, בתחליפי ייבוא. המשמעות הזו היא לא רק ביזנס, זו גם ציונות".

הוא הדגיש כי התעשייה הישראלית היא 'הלב הפועם' של המכונה הקרויה המשק הישראלי, "היא זו שמגדילה את העוגה שכולנו בסופו של דבר אוכלים". 

"מדינת ישראל צריכה לשאוף לצמיחה ממוצעת שתעבור את ה-5% בשנה בעשור הקרוב. זה לא בשמיים, ואנחנו יודעים שזה אפשרי כי כבר היו לנו אחוזי צמיחה כאלה. אבל צמיחה כזאת יכולה לבוא רק מהשווקים הבינלאומיים. ישראל היא מדינה קטנה והצריכה הפנימית שלה מוגבלת. אם אנחנו רוצים להגדיל את העוגה, אנחנו צריכים לייצא יותר, ובשביל זה אנחנו צריכים אתכם התעשיינים. אין לנו עוד 5% למכור כאן, אנחנו צריכים למכור את המוצרים שלנו בארה"ב ובמזרח הרחוק ובאירופה ובאפריקה. העולם הוא הקליינט שלנו, והצמיחה תגיע רק אם העולם ירצה לקנות את המוצר שלנו".

"ומהו המוצר הישראלי האחד שכולם רוצים לקנות? חדשנות. אין סיבה שמה שקורה בהיי טק הישראלי לא יקרה בתעשייה שנהוג לכנות אותה "המסורתית". וכמו בהרבה מקרים, גם המסורת הזו היא שאלה של הגדרה. מאז ומתמיד המסורת ביצירה הישראלית – ותעשיה היא יצירה - היתה לפרוץ דרך. זה מה שעושה תעשייה חדשנית. היא פורצת דרך, היא מתייעלת, היא מבקיעה גבולות שוק ומגיעה לקהלים חדשים. היא גדלה. וכשהיא גדלה היא צריכה עוד ידיים עובדות ועוד מוחות חושבים והיא מייצרת עוד מקומות עבודה".

לפיד ציין כי מאז נכנס לתפקיד שר האוצר הוא שם לו למטרה לסייע ככל הניתן למגזר הפרטי ולדאוג לסביבה עסקית תומכת ויציבה, "זו העסקה בינינו. אנחנו נסייע לכם ואתם תרוויחו – ושיהיה ברור, זו לא בושה להרוויח אלא גאווה – ואתם תייצרו עוד מקומות עבודה שיגדילו את מספר משלמי המיסים ויקטינו את מספר מקבלי הקצבאות. זו הסיבה שצמצמנו את העלייה הצפויה בנטל המס על המעסיקים. היתה על זה ביקורת, אבל אתם ואני יודעים שכשמסייעים למעסיקים מסייעים לעובדים - גם בהגדלת מספר מקומות העבודה, גם ביכולתם של המעסיקים לשלם שכר גבוה יותר לעובדים".

הוא סיפר כי זו הסיבה שיחד עם שר הכלכלה, נפתלי בנט, הם גיבשו 'חבילת תמריצים ליצואנים', אשר תסייע בהתמודדות מול השקל החזק, התחרות בשווקים העולמיים, הסיכונים וכשלי השוק, "חבילת הסיוע הזו הגדילה, בין היתר, את ערבויות המדינה לסחר חוץ מ-7.5 מיליארד שקלים ל-13.3 מיליארד שקלים, היא הגבירה את נגישותם של כלי הסיוע ליצואנים קטנים ובינוניים וסייעה בביטוח עסקאות. אנחנו נחושים לבלום את ההאטה בייצוא ולהתיר חסמים כדי לחזק את היצואנים, להגדיל את היצוא הישראלי ולפתוח אותו לשווקים חדשים".

|נהוג לחשוב על התעשייה הישראלית במונחים של תאגידים גדולים כמו טבע או אינטל, המעסיקים אלפי עובדים. אך רבים מהיושבים באולם הזה הערב הם בעלי עסקים קטנים ובינוניים. יותר מתשעים אחוז מהעסקים בישראל הם בעלי מחזור של עד 5 מיליון שקל בשנה. הם מרכז העשייה של המשק, והם מרכז העשייה שלנו. לפני כחודשיים הבאנו לביטול חישוב מס מאוחד לזוגות נשואים העובדים באותו עסק. אני יודע שהעיוות הזה, אבן הנגף הזו, שהייתה קיימת 67 שנים, מנעה צמיחת עסקים משפחתיים. החל מה-1 בינואר השנה יכול כל אחד מבני זוג כאלה ליהנות מחישוב מס בנפרד, על פי מדרגות המס של שכרו. וזהו רק צעד אחד במכלול של צעדים שנעשים לטובת תעשיינים קטנים ובינוניים, הפרוסים לאורכה ולרוחבה של כל המדינה ומחזיקים את הפריפריה על גבם וצריכים מישהו שיאמין בהם וביכולת שלהם לגדול, ולייצר עוד מקומות עבודה, ולהתפתח, ולייצא".

"צעד נוסף בסיוע לתעשייה הוא בהחזרת החינוך המקצועי והטכנולוגי אל ליבת מערכת החינוך הישראלית. בתי הספר הטכנולוגיים הם אמצעי חיוני לסגירת פערים ולמתן אפשרות שוויונית לכל ילד ללמוד בהתאם ליכולותיו. בסיועו של חברי שר החינוך, שי פירון, כבר השנה נמצאים בהקמה 6 תיכונים מקצועיים ראשונים, וכן גובש הסכם עם משרד הכלכלה להגדלת תקציב המכללות הטכנולוגיות בלמעלה מ-70%. קידום החינוך הטכנולוגי והמקצועי, גם במרכז הארץ וגם בפריפריה, הוא צעד משמעותי ביצירת מוביליות חברתית ובהקמת עתודה יצרנית לתעשייה הישראלית".

"אנחנו נמשיך ונסייע לכם, בכל ליבנו, אבל אני רוצה לבקש גם את הסיוע שלכם. בימים אלה אנו נמצאים בשלבים האחרונים של אישור חוק השוויון בנטל, אשר יישומו יביא לשחרורם של עשרות אלפי חרדים באופן מיידי לשוק העבודה. זהו צעד שעתיד לשנות את פני הכלכלה הישראלית. התפקיד שלנו - שלכם, שלי ושל המדינה, הוא לסייע להם למצוא מקומות עבודה. משרדי האוצר והכלכלה הקצו חצי מיליארד שקלים לפיתוח מערך הכשרות והשמה של הציבור החרדי לשוק העבודה. החלק שלכם הוא לפתוח את הדלת לעסק שלכם לאותם עשרות אלפי חרדים. זה לא תמיד נוח, זה כרוך בשינוי הרגלים, אבל אנחנו כותבים עכשיו כללי משחק חדשים לחברה הישראלית ואנחנו לא נוכל לעשות את זה בלי העזרה שלכם".