הפגנת החרדים בירושלים
הפגנת החרדים בירושליםחזקי עזרא

1. אין מילים בפי לתאר עד כמה הרעיון של גיוס בחורי ישיבה חרדים הוא מופרך בעיני. סהדי במרומים שהפכתי והפכתי בעניין ולא מצאתי מה טובה תצמח לעם ישראל מהגיוס.

ראש וראשון, לא ברור לי מה טובה תצמח לביטחון ישראל מלקחת בחורי ישיבות מעם תלמודם ולגייס אותם לצבא. נראה לי פשוט וברור שתרומתו של בחור ישיבה לביטחונו של עם ישראל בשבתו ללמוד תורה גדולה עשרת מונים מתרומתו בכל מסלולי ה"כאילו שירות" בהם צפויים מרבית החרדים שיתגייסו לשרת.

מעבר לכך, גם אם ניקח כדוגמה את יענקל, אשר כבר חש שתלמודו אינו צולח בידו והגיעה העת לשבור שבר לפי הטף ולהביא טרף בכפו לבני ביתו. לא בטוח שצה"ל הוא המקום המתאים ביותר להעניק לו הכשרה מקצועית, כולל תשמ"ש מלא ושאר פינוקים צבאיים שתועלתם לחייל מרובה אך נזקם לתקציב הביטחון של ישראל רב לא פחות. רוצים לתת לחרדים הכשרה מקצועית? תפתחו קורסים של משרד העבודה.

2. גם את הכאב של החרדים אני יכול להבין במידה רבה. העולם החרדי חש בצדק תחת מתקפה. השילוב בין קיצוץ דרסטי בתקציב הישיבות, קיצוץ דרסטי בקצבאות הילדים, הותרתם מחוץ לממשלה ולמעגל מקבלי ההחלטות וכעת חוק הגיוס, יוצר תחושה קשה מאוד.

מבחינתם, מאז עלתה הממשלה הנוכחית לשלטון, כמעט אין לך יום שאין קללתו מרובה מחברו. התחושה היא קשה מאוד, הזעם מפעפע כבר קצת למעלה משנה, וכעת הלבה הרותחת מתחילה להתפרץ. אין לי אפילו מילת ביקורת אחת על כך.

3. אני גם אינני מהתמימים. המתקפה הפוליטית והתקשורתית נגד ישיבות ההסדר הוכיחה לכל מי שעוד היה לו ספק קל שבקלים, שהמלחמה של הציבור החילוני היא נגד לימוד התורה באשר הוא. העובדה שישיבות ההסדר ניצלו מהניסיון לפגוע בהן היא עניין של קונסטלציה פוליטית ספציפית ותו לא. לפיד, לבני, ואפילו נתניהו, היו שמחים שמפעל ישיבות ההסדר היה מתפרק.

לצערי, עם כל הכאב הגדול שבדבר, אני יודע שלו היה הדבר תלוי בהם גם המכינות הדתיות לא היו קיימות. איש מהם לא יודה בכך לעת הזו מסיבות טקטיות, אבל זאת האמת. כך שגם אנשי המכינות הלומדים תורה ולאחר מכן הולכים לשירות משמעותי ביותר בצבא לא יכולים לנוח בהקשר זה על זרי הדפנה ולהרגיש מוגנים.

4. אז למה אני לא אלך? מפני שההפגנה המתוכננת איבדה בעיני את הצפון. אם היה מדובר על מפגן של כאב, על מפגן של מחאה, על מפגן של תפילה, הייתי לוקח יום חופש מהעבודה ומצטרף. אולם עלעול קל בעיתונות החרדית, בסטטוסים בפייסבוק וכדו' מגלה שההפגנה המתוכננת עומדת להיות מפגן של שנאה.

מפגן של שנאה לחיילי צה"ל (חילונים, דתיים וגם חרדים), מפגן של שנאה לחילונים, מפגן של שנאה נוראית לציבור הדתי לאומי, רבניו ומנהיגיו. אני למפגני שנאה אינני הולך כבר שנים.

מי שמבזה את רבני איננו רב, מי שמכפיש את חברי איננו תלמיד חכם, ומי שמפיץ שנאה בעם ישראל איננו מחזק את התורה אלא מחליש אותה. למי שמעוניין בחיזוקו של עולם התורה לא נותר אלא להדיר את רגליו מההפגנה ביום ראשון, להתפלל בכוונה להחזרת עטרת התורה לעם ישראל, ולקוות שבעתיד נוכל להתאחד כל יראי ה' לאגודה אחת, לעשות רצונו של מקום בלבב שלם.