השר נפתלי בנט
השר נפתלי בנטצילום: פלאש 90

שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, התארח היום (שישי) במסגרת אירוע "שישי כלכלי" של הקתדרה והתייחס למשא ומתן המדיני, לברית עם שר האוצר, לחוק הגיוס ולסערה סביב ישיבות ההסדר.

"טוב שכן קרוב מאח רחוק" אמר בנט על יאיר לפיד ביחס לאמירתו של לפיד "בנט הורד לדרגת בן דוד" באירוע הקתדרה הקודם. "החיבור עם לפיד הוא חיבור חשוב. יש הרבה ויכוחים אבל יש יותר הסכמות. למרות המחלוקות אנחנו עושים דברים טובים. מעבר לזאת יש לי חיבה אליו ברמה האישית".

שר הכלכלה נשאל על אמירתו לפני כחודש "אנחנו לא דיקטטורה כמו יש עתיד" והסביר כי התכוון לשיטה הפוליטית של המפלגה. "אצלנו יש פריימריז לעומת מפלגות אחרות בהן אין. אני גאה בכך שאצלנו יש פריימריז, אגב בלי קבלני קולות", אמר בנט באירוע כפי שצוטט בערוץ 10.

השר בנט טען כי החתירה להסכם מדיני מובילה לקטסטרופה, כלשונו. "אני בא מעולם העסקים. התנאי ההכרחי לשגשוג כלכלי של מדינה זה שקט. אי אפשר לנהל כלכלה כאשר מתפוצצים אוטובוסים או כשיש מלחמה. טרור ומוות זה קטסטרופה לכלכלה. אני מקבל שצריך שקט כתנאי לשגשוג כלכלי, אך לעיתים לעתים החתירה להסכם מובילה לקטסטרופה", הסביר.

"לאינתיפאדה השנייה קדמה ועידת קמפ דיוויד, במסגרתה אהוד ברק הציע הכול, לפי הספר. בתמורה רצחו ברחובות חיפה ירושלים ותל אביב כ- 1000 ישראלים. זה ריסק את הכלכלה", הזכיר בנט לנוכחים והדגיש כי "פעולות חסרת אחריות כמו ההתנתקות גורמות נזק עצום. מאז ההתנתקות אנו סופגים אלפי טילים, מספיק שטיל אחד מיהודה ושומרון יפגע במטוס כדי לגמור כל הכלכלה הישראלית: התיירות , ההייטק, והכל מרצון טוב. ישנה הנחה שמסירת שטחים תביא לשלום, בעיני היא שגויה", ציין השר.

"יש להפריד בין טיעוני הכיבוש לטיעוני הכלכלה", אמר השר בנט, "המדינה שלנו היא סיפור הצלחה כלכלי: בלב אזור עוין, כאשר מדינות ערב סביבנו סוערות, 2013 הייתה שנת שיא מבחינת השקעות. כ-6.4 מיליארד דולר באקזיטים, ושיתופי פעולה פורים עם סין ועם הודו".

יו"ר הבית היהודי דחה את איומי החרם על ישראל. "מנסים להפחיד את עם ישראל שאנחנו נכנסים לבידוד כלכלי. בפועל המצב שונה: הייתי השבוע בכינוס של 40 שרי כלכלה באיחוד האירופי, הם אמנם לא מסכימים עם המדיניות שלנו, אך כולם התרשמו מהשגשוג הכלכלי. אנחנו מגדלור באזור סוער מאוד.

"רק הביטו על הטכנולוגיה שלנו: אנחנו מכפילים ב-10 את תפוקת העגבניות והמלפפונים בהודו, באפריקה אנחנו עוזרים בבעיות המים, אנחנו מסייעים לבנקים באבטחה ומסייעים לנכים עם טכנולוגיה מתקדמת", הוא הוסיף.

באשר לחוק הגיוס והשוויון בנטל אמר בנט כי "החוק הוא טוב למדינה. צודק הציבור שאומר שהוא לא באמת שוויוני, אבל מדובר בחוק בוגר שמבין שמגיוס בכפייה לא ייצא כלום. ההיבט החשוב בחוק הוא תעסוקת החרדים. צה"ל יכול לשרוד בלי החרדים, אבל המדינה לא יכולה לשרוד מבלי שהחרדים יעבדו".

שר הכלכלה ביקש להרגיע את הסערה סביב ישיבות ההסדר, והדגיש את חשיבותן למדינה. "יש אובססיה מסוימת בעניין הזה. רק כ-700 תלמידים הולכים למסלול של 17 חודשים. זה מספר זניח. ישיבות ההסדר הוקמו על הפורמט של הנח"ל ועליהם לא היו כותרות של השתמטות מכיוון שערך ההתיישבות היה חשוב. בעיני גם ערך לימוד התורה הוא חשוב עבור המדינה. מעבר לכך, מתוך אותן הישיבות קמים רבנים שמראים לציבור שאפשר גם ללמוד תורה וגם לשרת בצבא".

בנט נשאל על הטעויות שביצע בשנה הראשונה שלו בכנסת ובממשלה, וענה כי "מי שלא עושה לא טועה. בעולם ההייטק לקח לי ארבע שנים של טעויות כדי ללמוד. בפוליטיקה מאוד רציתי רב ראשי ציוני וכשלנו. הלקח הוא לבחור אנשים מצוינים ולהימנע מלעשות הכל לבד. עם זאת, למדנו המון בתקופה הזו על הכלים שברשותנו, ואנחנו מגיעים להישגים יפים עם הממשלה הנוכחית".