אוקראינה היום
אוקראינה היוםרויטרס

אוקראינה הכריזה לפני הצהריים (יום א') על גיוס מילואים כללי בעקבות ההתפתחויות בחצי האי קרים.

מזכיר מועצת הביטחון במדינה, אנדרי פארובי, אמר כי "חיוני להכשיר בהקדם האפשרי את כל הכוחות הקרביים. נתנו סימן למשרד החוץ לבקש עזרה מארצות הברית ומבריטניה באבטחת מדינתנו".

סוכנות הידיעות אינטרפקס מדווחת כי חיילים רוסים לקחו כלי נשק מאתר מכ"מ בחצי האי קרים. קבוצה אחרת של חיילים הוציאה כלי נשק מבסיס אימונים של חיל הים של אוקראינה בסבסטופול.

אמש שוחח נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, עם עמיתו הרוסי פוטין, ודרש ממנו להסיג את כוחות הצבא שלו בחזרה לבסיסם. השיחה ארכה 90 דקות ובמהלכה הביע אובמה "דאגה עמוקה מההפרה הבוטה של הריבונות האוקראינית".

אובמה הזהיר את פוטין כי הפלישה לחצי האי קרים מפרה את החוק הבינלאומי, ועלולה להוביל לבידוד פוליטי בינלאומי ולחרם כלכלי. לפי שעה, דחה הנשיא הרוסי פוטין את דרישת המערב בטענה כי לרוסיה יש זכות להגן על האינטרסים שלה ועל האוכלוסיה דוברת הרוסית בקרים ובאזורים אחרים באוקראינה.

בתוך כך, שר החוץ הבריטי וויליאם הייג מתכוון להגיע לקייב, שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטולו קיים התייעצות טלפונית בהשתתפות שרי חוץ של מעצמות נוספות.

השגריר הרוסי באו"ם, ויטלי צ'ורקין, אמר כי "צריך לשמור על הראש יציב, להחזיר את הסיטואציה למסלול הפוליטי והחוקתי, ולשוב להסכם שחתם ויקטור ינוקוביץ' שקרא להקמת ממשלת אחדות".