אריה אלדד
אריה אלדדישי קרוב

חבר הכנסת לשעבר, פרופ' אריה אלדד, התייחס למשבר בין אוקראינה ורוסיה וההערכות למלחמה בין שתי המדינות.

"הפרלמנט הרוסי אישר לפוטין להפעיל צבא באוקראינה. ליהודים אין חיבה מיחדת לאוקראינים וזה לא התחיל עם חמלינצקי ולא נגמר בוואכמנים שרצחו רבבות יהודים בשירות הגרמנים במחנות ההשמדה. אז מה זה בעצם אכפת לנו?", שואל אלדד.

אלדד מסביר כי אחרי התפרקות ברית המועצות הסתבר לעולם לפתע שאוקראינה הפכה מעצמה גרעינית. "מאות ראשי קרב גרעיניים היו מאוכסנים בשטחה, מוכנים לשימוש. במהלך מדיני מהיר חתמו ארה"ב ובריטניה על הסכם עם אוקראינה לפרוק כל הנשק הגרעיני שברשותה, תמורת חוזה חתום ובו כתוב ששתי המעצמות ערבות לשלמותה ובטחונה של אוקראינה ומתחייבות להתערב צבאית כשמישהו יאיים על שלמותה", מציין אלדד.

"רוסיה היום מאיימת. לכאורה צריכות ארה"ב ובריטניה לשלוח צבא לאוקראינה כדי למנוע פלישה רוסית או להדוף אותה. ברור שלבריטניה ולארה"ב אין שום כוונה לעשות זאת. רוסיה יודעת זאת היטב ולכן ברור שהמעצמות המערביות יתעלמו מערבויות הביטחוניות שנתנו לאוקראינה ויניחו לרוסיה לנהל מבחוץ או מבפנים את המדינה האוקראינית המתפרקת", קובע אלדד.

אלדד מציע לממשלת ישראל להסיק את המסקנות מהתנהלותה של ארה"ב בשעות אלה, "מה זה אכפת לנו? אתם זוכרים כמובן ש'ערבויות ביטחוניות' יהיו כמובן חלק בלתי נפרד מכל 'הסכם שלום' שארה"ב מתכוונת לכפות עלינו ועל הפלשתינאים. הערבויות הללו כמובן אינן שוות פרוטה. זה נועד רק לרענן את זיכרונם של כל התומכים בהקמת 'מדינה פלשתינאית מפורזת בערבות ארה"ב' או בנסיגה מבקעת הירדן, מגב ההר, מחצי ירושלים. זה השווי האמתי של ערבויות בינלאומיות".

בתוך כך, אוקראינה הסיגה את ספינות משמר החופים שלה משני נמלים בקרים, והעבירה אותם לבסיסים אחרים בים השחור, סימן לכך שהכוחות הרוסים משלימים את השתלטותם על חצי האי. בהודעה של משמר הגבול נאמר כי המצב בגבולות אוקראינה יציב מלבד בקרים. נשיא רוסיה פוטין הכריז שיש לו הזכות לפלוש לאוקראינה כדי להגן על אזרחי ארצו.

מזכיר נאט"ו ראסמוסן קורא לרוסיה לחדול מפעילותה הצבאית ואיומיה כלפי אוקראינה, ואומר כי מעשיה של מוסקבה מאיימים על השלום והביטחון באירופה. הוא השמיע את הדברים בפתח כינוס חירום של שגרירי נאט"ו.