''סממנים אנטישמים ב'ארץ נהדרת'"

מנהל לשכת העיתונות הממשלתית לשעבר קורא להחרמת התכנית והמפרסמים בה בשל דמוניזציה נגד המתנחלים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' באדר תשע"ד

החיקוי של נתניהו ב'ארץ נהדרת'
החיקוי של נתניהו ב'ארץ נהדרת'
צילום: פלאש 90

מנהל לשכת העיתונות הממשלתית לשעבר, דני סימן, מתייחס בחריפות לתכנית הטלוויזיה 'ארץ נהדרת', קובע כי היא תכנית מתועבת בהיותה יוצרת דמוניזציה כלפי המתנחלים ואף קובע כי יש בה סממנים אנטישמיים.

סימן פרס את משנתו באשר ליחסה של התקשורת למתיישבים בכנס סביב ההתנתקות והתקשורת באוניברסיטת אריאל בשבוע שעבר והיום (ראשון) הרחיב ביומן ערוץ 7 וקבע כי מדובר בתכנית מתועבת "לא בגלל שאני אומר. כל אדם שפוי שיסתכל בתכנית הזו רואה בה תכנים שאם היו מופנים כלפי אוכלוסיה אחרת היו כל יפי הנפש מזדעקים. יש שם לעג, סטריאוטיפים וניסיון לייצר דמוניזציה של אוכלוסיה. זה נמשך שנים ואופייני לא רק למתיישבים אלא גם למזרחיים".

לטעמו של סימן מדובר בתכנית הלועגת לכל מי שאינו היא עצמה. "רמת הבידור שם היא תת רמה ומפתיע ששום גורם מהמזדעקים על זכויות אדם לא פוצה פה כשזה מגיע לדמוניזציה של המתיישבים ביהודה ושומרון".

כשהוא מתאר את המסר העולה מהתכנית משרטט סימן את הקווים המובילים: אנשים קיצוניים, נושאי נשק שרוצים לרצוח פלשתינאים "זה מין סטריאוטיפ עלוב שפוגע בהם במשך שנים. זה היה עוד קודם לאוסלו ונמשך בתקופת אוסלו. כל הזמן מתארים את אנשי הימין כאנשים קיצוניים במגמה להרוויח רווח פוליטי".

סימן קובע כי הפועלים כך נגד המתיישבים גורמים לנזק למדינה כולה ולא רק למתיישבים. זאת כיוון שבכך הם מהווים הטריגר להכפשתה של מדינת ישראל כולה בעולם כולו. "הגישה שלהם פשטה בעולם והיום זו הגישה כלפי ישראל כולה כקיצונית ומיליטאריסטים".

על 'ארץ נהדרת' הוא קובע כי יש בה "המון סממנים אנטישמים. לא צריך להיות מומחה לאנטישמיות כדי לראות את ההקבלות לציורים אנטישמים מהעבר", הוא אומר ומוסיף כי מדובר בהתייחסות של רבים מהאוכלוסייה החילונית כלפי הדתיים בארץ.

באשר לשתיקת התקשורת מול תופעות שכאלה אומר סימן כי זו אינה חשה צורך גם במראית עין של אובייקטיביות כיוון שהם משדרים לברנז'ה של עצמם ו"מנסים להרשים אחד את השני". לטעמו באפיק המימון טמון הפתרון. הוא מזכיר את הניסיון האמריקאי, כאשר אוכלוסיות התקוממו נגד התבטאויות אנטי יהודיות ואנטי ישראליות. להערכתו דרישה מהמפרסמים בתכנית כמו 'ארץ נהדרת' והחרמה של התכנית והמפרסמים בה תביא למסקנה מיידית של החשבים הכלכליים העומדים מאחורי התכנית להסיר אותה. "הטאלנטים חושבים שהם מניעים את התכנית אבל הכול זה עסקים. יש חשבים שמה שמעניין אותם זה השקל".

כשנשאל סימן אם נכון לחברי כנסת מהימין לתבוע את יוצרי התכנית על הכפשתם כפי שנעשה לחבר הכנסת לשעבר כצל'ה ולחברת הכנסת אורית סטרוק המצוירת כמתחבקת עם נשיא איראן, הוא אומר כי תביעה מסוג זה תהווה בעיה שכן היא מעניקה יחסי ציבור לתכנית עצמה. "הדרך היא לא הפוליטיקאים אלא הציבור. לציבור יש אמצעים להביע עמדה. הצעירים מתארגנים יפה ולא חוששים להביע עמדה ולא חוששים ממאמץ".