לאחר עימות: חוקי המשילות בדרך לאישור סופי

ועדת החוקה דחתה את כל ההסתייגויות על חוקי המשילות ברוב של 7 מתנגדים מול 6 תומכים. הצבעה חוזרת בצהרים.

ידידיה בן אור , א' באדר ב תשע"ד

לאחר עימות: חוקי המשילות בדרך לאישור סופי-ערוץ 7
מליאת הכנסת
צילום: פלאש 90

ועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת אישרה לקריאה שניה ושלישית את חוקי המשילות, ובתוכם גם הסעיף הקובע כי אחוז החסימה יועלה ל-3.25 אחוזים.

במהלך הדיון פרץ עימות בין חברת הכנסת אורית סטרוק ושולי מועלם (הבית היהודי) ליו"ר הקואליציה יריב לוין זאת לאחר שהשתיים סירבו לקבל את "רוח הקואליציה" ודרשו לכרוך את חוק הגיוס המתגבש בהצבעה על חוקי המשילות.

לוין זעם על סטרוק ואף איים עליה בפירוק הקואליציה והליכה לבחירות חדשות. לאחר דין ודברים אישרה הוועדה את החוקים.

באמצע ההסתייגויות יצאה ח"כ אורית סטרוק מהדיון, והפסיקה להצביע עם הקואליציה. ולכן חלק מההסתייגויות לא התקבלו, רק כיוון שלא היה רוב שתמך בהם. ההסתייגויות נפלו בהצבעה של 6 מול 6 .

בכל ההסתייגויות תמכו חברי הכנסת אברהם מיכאלי (ש"ס), אורי מקלב (יהדות התורה), משה מזרחי (עבודה), חיליק בר (עבודה), אברהים צרצור (רע"מ-תע"ל) וג'מאל זחאלקה (בל"ד).

חברי הכנסת שהתנגדו להסתייגויות הם יו"ר הועדה דוד רותם (ישראל ביתנו), רונן הופמן (יש עתיד), קארין אלהרר (יש עתיד), שולי מועלם (הבית היהודי), אורית סטרוק (הבית היהודי), מאיר שטרית (התנועה), ויריב לוין (ליכוד).

הצעת חוק היסוד שאושרה לקריאה שנייה ושלישית עוסקת בהעלאת אחוז החסימה מ- 2% ל- 3.25%, הגבלת מספר שרי הממשלה וסגניהם, ביטול משרת שר ללא תיק, שינוי הליך ההצעה להביע אי אימון בממשלה, עבודת הממשלה ללא תקציב מאושר וכן משך הזמן שניתן לממשלה חדשה לאשר תקציב.

הצעת חוק הרגילה שאושרה לקריאה שנייה ושלישית עוסקת במימון מפלגות, ביטול אפשרות התפלגות של שבעה חברי כנסת, ופרסום הוצאות הממשלה בתקופה בה לא נתקבל חוק התקציב.

לבקשת ח"כ אורי מקלב, הוועדה תתכנס בשעה 13:30 בצהריים להצבעה חוזרת על שני החוקים.