קייב השבוע
קייב השבוערויטרס

באוקראינה נראה כי אין מנוס ממלחמה ובישראל יש מי שדואג לגורלה של הקהילה היהודית במדינה.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספרת חברת הכנסת רינה פרנקל (יש עתיד) שעלתה ארצה מקייב בשנת 1990 על המסרים שאותם היא מקבלת מחבריה באוקראינה.

"אנחנו מודעים למצב הנורא שקורה שם", היא אומרת ומספרת על חבריה של בנה, עימם היא מצויה בקשר, ומדווחים על התקפות והאשמות המוטחות ביהודי אוקראינה. בין השאר היא מספרת על רימון יד שהושלך אל בית כנסת, על תקיפתו של גבר חרדי בשבת האחרונה, על כתובות גרפיטי נגד היהודים ועוד. "היהודים פוחדים. המצב לא מאפשר להסתובב חופשי".

בעקבות המתיחות הגואה והאשמת היהודים כאחראים לסערה הפוקדת את אוקראינה פנתה חברת הכנסת פרנקל לראש הממשלה בבקשה להיערך לקליטתם בישראל של שלוש מאות אלף זכאי עלייה על פי חוק השבות המאוימים בידי שכניהם. לדבריה יש להכין תכנית בינמשרדית שתכלול את משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, משרד החוץ ומשרד הקליטה ותאפשר קיצור הליכים ביורוקראטיים לקליטתם של יהודי אוקראינה.

פרנקל מספרת כי רבים מיהודי אוקראינה מעוניינים לעלות ארצה אך התהליך נמשך זמן רב גם באוקראינה וגם במשרדים הרלוונטיים בישראל. "למי שרוצה לעלות ארצה ניתן להושיט יד במסלול יותר מהיר", אומרת פרנקל ומדגישה כי אין כוונה לדחוק ביהודים לעלות ארצה אלא לסייע רק בידי המעוניינים בכך ולהכין עבורם תכנית מוסדרת.

בהקשר זה היא מזכירה את התכנית המיוחדת שכבר נרקמה לקליטתם של יהודי צרפת באופן יעיל ומהיר, "צריך להקדים רפואה למכה ולעשות זאת בזמן", דברי פרנקל.