הפגנת החרדים בירושלים
הפגנת החרדים בירושליםפלאש 90

נשיא ICC ישראל, האלוף במיל' אורן שחור, מתייחס בביטול רב לחוק הגיוס וקובע כי מדובר בלא יותר מאשר "ברברת פוליטית".

את הדברים אמר האלוף במיל' שחור בראיון ליומן ערוץ 7. לדבריו למעט עצם הצורך לנשיאה משותפת בנטל כלל לא בטוח שאכן מדינת ישראל צריכה את גיוסם של בני הציבור החרדי. "להגיד שבלעדיהם לא נסתדר זה יהיה שטות", אומר שחור המדגיש את חשיבות שילובם בכלכלה הישראלית.

בהמשך הדברים מקפיד שחור לערוך הפרדה בין הציבור החרדי לזה של הציונות הדתית אותו הוא מגדיר כ"קבוצה שתורמת ומובילה בצה"ל ומוכיחה שניתן לשלב ולעשות יותר. לגבי החרדים זה סיפור אחר לגמרי, סיפור שתורגם באופן עצוב. הדת היא דבר חשוב ולשרת בצה"ל זה דבר חשוב. אם הייתי דתי הייתי נלחם כדי לשרת בצה"ל, אז כל התרגום הפך להיות פוליטי ונלעג".

"ליבי לא מתרחב כשאני שומע על שוויון בנטל כי אין שום שוויון בנטל. אני מקבל את זה כסיפור פוליטי של מפלגה כלשהי שרוצה להוכיח שאחת הסיסמאות שלה כתובה שם".

"שירות בצה"ל צריך להיות ברצון ותחושת תרומה", אומר שחור המזכיר את ימיו כמדריך בקורס קצינים כאשר פגש רבים מבני הציונות הדתית כמצטייני הקורס הזה. "הסיפור השני נראה כמו דבר פוליטי. הייתי שמח אם יש עתיד והעומד בראשה היו עוסקים יותר בנושא הכלכלי. נושא הגיוס לא נראה לי הנושא הראשון במעלה ושוויון בנטל אני לא רואה".

שחור תוקף גם את רעיון הגיוס בכפייה המשולב בחוק הגיוס. לדבריו אם יהיה גיוס מסוג שכזה הוא עצמו מאוד יצטער על כך שכן "גיוס כפוי מייצר חיילים לא טובים".

באשר לשירות בנות סבור שחור כי שירות במסגרות של שירות לאומי הוא פטנט והתחכמות שאינה ממין העניין ונשים המעוניינות לשרת צריכות לעשות זאת במסגרת הצבא.

תפילה המונית בעצרת החרדים
צילום: מאיר סלע

"ברברת גדולה ופוליטית מהדרגה הראשונה. זוקפים את זה כהישג לאומי שזה בודאי לא נכון. מדברים על שוויון בנטל שלא יהיה, הרי מדובר בתהליך שייקח שנים שבמהלכן יתחלפו ממשלות וחלק מהציבור הדתי החרדי יצטרפו בחזרה לממשלה ואז נראה מה יהיה. הכול נראה לי דיבורים פוליטיים".

באשר לאפשרות שהדברים יתבררו כמהלך ממשי שאינו דיבור בעלמא, נשאל שחור אם הוא רואה מציאות בה יפשטו אנשי המשטרה הצבאית על ישיבות ויגייסו את צעירי המגזר החרדי. לדבריו הדבר אפשרי מהבחינה הטכנית "אבל זה לא חכם ואני מניח שלא יעשו את זה. גם להפוך את כל העניין לפלילי זה לא חכם. צריך לפעול בשכל".

שחור מזכיר את בן גוריון כמי שנושא גיוס החרדים הובא לראשונה לפתחו והוא שבחר לנקוט בדרך שתשחרר מגיוס את לומדי התורה. לדבריו עד כה הוא עצמו לא השתכנע שהחוק המוצע כעת טוב יותר מהאופן בו נהג בן גוריון.