תלמידי הישיבה במגרש הכדורסל
תלמידי הישיבה במגרש הכדורסל צביה קטיף

בעוד במוסדות חינוך רבים הופך חודש אדר לבוקה מבוקה ומבולקה בחרו בישיבת צביה קטיף לנתב את התלמידים לאפיקים שונים לחלוטין.

בראיון ליומן ערוץ 7 סיפר ראש הישיבה, הרב יועד אהרוני, על מיזם שהפגיש את התלמידים עם נערים נכים, קיימו איתם שיחות על הנכות וההתמודדות איתה. בין השאר התנסו התלמידים עם המוגבלות כאשר בתום משחק כדורסל נכים בו שימשו כצופים התיישבו על כסאות הגלגלים והתנסו בתנועה בהם. בהמשך כיסו את עיניהם על מנת לדמות מעט מתחושת העיוורון וההתמודדות עימו.

הרב אהרוני מדגיש כי בישיבה רואים חשיבות רבה להפגיש את התלמידים עם המוגבל והנכה ובחודש אדר הדברים מקבלים משמעות מיוחדת עם ניתוב העשייה שבו לאפיקים של נתינה וחסד.

הרב אהרוני מציין כי במרוצת השנה כולה משולבים תלמידים נכים בלימודים ומהווים למעשה חלק בלתי נפרד משגרת יומה של הישיבה והמפגש עם הנכים שהתקיים כעת מהווה המשך ישיר שאיפשר לתלמידים לשוחח על המוגבלות באופן ישיר ובלתי אמצעי.

באשר להשתלבות והשיח הישיר עם בעלי המוגבלויות אומר הרב אהרוני כי "החבר'ה מפתיעים אותי. כאשר הדברים באים באופן טבעי זה קורה ויש שיח פתוח".

בישיבה מספרים כי הספורטאים הנכים שבהתארחו בישיבה העבירו לתלמידים את תחושת הכוחות הטמונים בכל אחד ואחד וההפנמה שניתן להשיג כמעט כל דבר שאנו רוצים.

בין השאר הועלו גם סוגיות מתבקשות של זהירות בחיי היומיום. זאת תוך שהנכים שהתארחו במוסד תיארו את האירוע שהוביל לפגיעתם, בין השאר מדובר לעיתים בפגיעה משטות, כלשונו של הרב אהרוני, בין אם מדובר בנהיגה לא זהירה ובין אם מדובר בשימוש לא זהיר בנפץ.

הרב אהרוני מספר כי חודש אדר מוקדש לפעילויות חסד שונות בישיבה. דוגמאות לכך הוא מזכיר כשהוא מספר על התגייסותה של כיתה ט' להכנסת 300 מנות לחיילי צה"ל ואיסוף של 30,000 שקלים על ידי תלמידי כיתה י' לצורך קיומו של מחנה מיוחד לילדים נכים המגיעים עם חונכיהם החרדים ובפעילות המשותפת הכוללת בין השאר טיול ג'יפים, סדנאות והרקדה נוצר חיבור גם עם האחר והמוגבל וגם עם צעירים מהמגזר החרדי.

כשנשאל הרב אהרוני אם התלמידים אינם חשים פספוס כשהם שומעים על מהומות אדר שמתקיימות במוסדות מקבילים, הוא משיב ומציין כי מבחינתו מקובל לוותר על לימודים למטרות שונות אך לא למהומות וסערות אלא לצורכי עשייה שעומדת בעקרונותיו של חג הפורים – שמחה, אחדות וחסד ונתינה. ברוח זו מתקיימות הפעילויות השונות. בשבוע הבא תארח הישיבה למשך שלושה ימים קבוצת נערים נכים כהמשך ישיר לפעילות שהתקיימה עד כה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו